Alparslan Kuytul'un tutukluluğunun devamına karar verildi

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı üye ve yöneticilerinin yargılandığı davada, vakfın başkanı Ali Alagöz tahliye edildi. Vakfın kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul'un tutukluluk halinin devamına karar verildi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik davada tutuklu sanıklardan Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz'ün tahliyesine karar verildi. Vakfın kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul'un ise tutukluluk hali devam edecek.

Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönetici ve üyelerinin yargılandığı 2'si tutuklu 45 sanığın bulunduğu dava Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Tutuklu sanıklar Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz ise Bolu'daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan Kuytul, iddianamedeki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, vakfın suç örgütleriyle bir bağlantısının olmadığını iddia etti. Vakfın yasa dışı bir geliri olmadığını söyleyen Alagöz de tahliyesini ve beraatini istedi.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Ali Alagöz'ün adli kontrol tedbiri ve yurt dışına çıkış yasağı ile tahliyesine, Alparslan Kuytul'un ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Aralık'a erteledi.

Karara tepki gösteren Furkan Vakfı üyeleri, Adana Merkez Park'a yürüyüş yapmaya başladı. Parkta polis çemberine alınan vakıf üyeleri, basın açıklaması yaparak kararı protesto etti.

NE OLMUŞTU? 

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik soruşturma kapsamında, kurucu başkan Alparslan Kuytul'un da aralarında yer aldığı 45 sanık hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek", "özel belgede sahtecilik", "dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık", "kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek" suçlarından 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada, tutuklu sanıklar Veysel Dörtgöz, Alparslan Kuytul ve Ali Alagöz'ün yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verilmişti.

Duruşma savcısının, tahliye kararına yaptığı itiraz üzerine Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Alparslan Kuytul ve Ali Alagöz'ün tekrar tutuklanmasına karar vermişti. (DUVAR-AA)