Dövizle askerliğin bedeli 5133 euro

Yeni askerlik kanuna göre yurtdışında yaşayanlar, dövizle askerlik için bu yıl 5 bin 133 euro ödeyecek. Yüzde 150'lik artış, gurbetçilerin tepkisine neden oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM’de kabul edilerek geçen hafta yürürlüğe giren yeni askerlik kanunuyla askerlik süresi 6 aya indirilirken, bedelli ve dövizle askerlikle ilgili de kalıcı düzenleme yapıldı. Bedelli askerlik tutarı 240 bin göstergenin memur aylık katsayısıyla çarpımıyla her yıl artırılacak. Yurtdışındaki Türkiye vatandaşlarının dövizle askerlik kapsamında ödeyeceği tutar da yılın ilk iş günündeki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden euro olarak hesaplanacak. Diğer yabancı para birimleriyle de euro karşılığı üzerinden ödeme yapılabilecek.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre yeni yasa kapsamında dövizle askerlik yapacak kişiler 2019 yılı için 5 bin 113 euro veya karşılığı döviz ödemek zorunda olacaklar.

Geçen yılki bedelli askerlik yasasında yurt dışında yaşayanlar, 15 bin lira ödeyerek dövizle askerlik hakkından yararlanmışlardı. Geçen yıl ağustos-eylül aylarında euro kuru 7 TL ile 7.80 TL arasında seyretti. O tarihte başvuruda bulunanlar 2 bin 150 euro ile 1900 euro arasında ödeme yaparak bedelli askerlik yaptılar. Buna göre, yeni kanun kapsamında dövizle askerlik hakkından yararlanacak kişilerin ödeyeceği tutar euro bazında yüzde 150 dolayında artmış oldu.

Yurt dışında yaşayanlar, dövizle askerlik tutarının yüzde 150 artırılmasına tepkilerini sosyal medyada gösterdi.

Yurt dışında yaşayan Türkler, dövizle askerlik bedelinin yeniden gözden geçirilmesi için TBMM’de siyasi parti gruplarına yoğun talepte bulunmaya devam ediyorlar.