Mimarlar Odası'ndan Gençlik Parkı uyarısı

Tarihi Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devredildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi yeniden yaptığı açıklamada parkın, Gençlik Parkı Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredildiğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Mimarlar Odası Ankara Şubesi, gözde eğlence ve dinlenme alanlarından tarihi Gençlik Parkı’nın 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Varlık Fonu’na devredildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Gençlik Parkı’nın Varlık fonuna devri Cumhuriyet’e ve onun Başkenti Ankara’ya ihanettir” dedi.

‘SATABİLİRLER, KİRALAYABİLİRLER, HER ŞEYİ YAPABİLİRLER’

Devredilen alanın 27 hektar olduğunu ve konumu nedeniyle önemli bir alan olduğunu belirten Candan, Gazete Duvar’a, “Alanı nasıl kullanacaklarını bilmiyoruz. Neredeyse Ulus’un büyük bölümünü Varlık Fonu’na devretmiş durumdalar. Satabilirler, kiralayabilirler her şeyi yapabilirler” diye konuştu.

‘SEÇİMİ KAYBEDECEKLERİNİ DÜŞÜNEREK DEVRETTİKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’

“Böyle bir işlemin kamuoyuna açıklanmamasına ilişkin ne düşünüyorsunuz” sorusuna ise Candan, “Yerel seçimler öncesi Ankara’nın kamusal alanlarını, seçimi kaybedeceklerini düşünerek Varlık Fonu’na devrettiklerini düşünüyoruz. Bu zamana kadar kamuoyuna neyi açıkladılar ki? Şeffaf bir yönetim yok ve karşımıza daha neler çıkacak. Büyükşehir Belediyesi bütün bunları sorgulatıp 25 yılın hesabını çıkaracak diye düşünüyoruz. Biz de yazılı olarak başvurduk ve çalışma yaptıklarını söylediler. Gençlik Parkı’nı biliyoruz ama öncesinde de bilmediğimiz bir sürü kaynağımız peşkeş çekilmiş olabilir. El değiştirilmiş olabilir. Envanterin açıklanması gerekiyor” dedi.

MİMARLARDAN DÜZELTME

Konuya ilişkin düzeltme açıklaması yayınlayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na değil Gençlik Parkı Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredildiğini duyurdu. Konuya ilişkin yapılan son açıklama şu şekilde:

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Ankara’nın tüm varlıklarını, iktidarın şeffaf olmamasından kaynaklı çok zor bilgi alma koşullarında aldığımız bilgileri kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu kapsamda Gençlik Parkı Varlık Fonu’na devredilmiş haberimizi, Gençlik Parkı Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredilmiş olarak düzeltiyor ve bu vesile ile dikkatleri SUKUK (Hazine Müsetaşarlığının İslami esaslara uygun kira sertifikası ihraç edebilmek için kurmuş olduğu şirket) sistemine çekiyoruz. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”