AİHM'den Silopi, Cizre ve Sur için 32 ret

AİHM, sokağa çıkma yasaklarında yaşanan hak ihlalleriyle ilgili önceden verdiği ret kararının devamı olarak 32 dosya hakkında kararını yayınlandı. AİHM bu başvuruların tamamını reddetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) geçen Şubat ayında Şırnak'ın Cizre ilçesinde, sokağa çıkma yasağı sırasında hak ihlallerinin yaşandığına dair yapılan iki ayrı başvuruyu reddetmesinin devamı olarak yine Cizre ile birlikte Silopi ve Sur'la ilgili 32 başvuru hakkında da ret kararı verdi.

AİHM, geçen yıl duruşması görülen iki dosyada da "iç hukuk yollarının tükenmediği", "davaların Anayasa Mahkemesi'nde devam ettiği", "Anayasa Mahkemesi'nde sürenin uzadığı" gerekçesiyle başvuruların reddine karar vermişti. Avukat Ramazan Demir, 32 kararın bugün AİHM tarafından yayınlandığını bu ret kararlarının ilk duruşmanın devamı olduğunu söyledi.

Demir, ilk duruşma hakkında şu bilgileri vermişti: "AİHM’de hakimler, hükümete, yaşam hakkının korunması bakımından devletin ne gibi önlemler aldığını sordu. Bizim de bu yönde sorularımız oldu. Ayrıca, dosyayla ilgili Türkiye’deki yargının tavrı da değerlendirildi. Özetle, hükümetin sorumluluğuna dair sorular soruldu. Hükümet çoğunlukla cevap veremedi ya da kaçamak cevaplar verdi. Hükümet temsilcileri çoğunlukla o dönemki hendeklerden bahsetti. AİHM’in, operasyonun vahametinin, sivil kayıpların farkında olduğunu gördük."

NE OLMUŞTU?

Cizre'de Aralık 2015'te alınan sokağa çıkma kararı ve beraberinde düzenlenen askeri operasyonlar sırasında 137 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de operasyonlar nedeniyle evlerinin bodrumlarında mahsur kalmıştı. BM aldığı kararla ölümlerin araştırılmasını istemişti. (HABER MERKEZİ)