Kayıp yakınları Mehmet Mungan’ı sordu

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları 526. oturma eylemi gerçekleştirdi: Mungan'ın faili bulunsun!

DİYARBAKIR – İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlenen oturma eylemlerinin 526’ncısı, İHD Diyarbakır Şube binasında gerçekleştirildi. Eylemden önce şube binasının bulunduğu sokağın polis tarafından abluka altına alındığı görüldü. Şube binasında gerçekleşen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şube yönetici ve üyeleri, Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1998 yılından bu yana kayıp olan tır şoförü Mehmet Mungan’ın akıbeti soruldu.

‘TANIKLARA RAĞMEN FAİLLER BULUNAMIYOR’

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, özellikle 90’lı yıllarda yaşanan savaş ve çatışmalı ortam sürecinde birçok insanın devlet ve paramiliter güçlerin eliyle zorla kaybedildiğini ve yargısız bir şekilde infaz edildiğini belirtti. Kayıplara ilişkin dosyalarda mevcut tanık beyanlarına ve somut belgelere rağmen faillerin bir türlü yargılanmadığını belirten Yalçın “Özellikle kayıplara ilişkin yargılanmalarında, faillerin cezasızlık politikasıyla aklandığına birçok kez şahit olduk. Özellikle Mardin’de Musa Çitil, Cizre’de Cemal Temizöz ve daha birçok kişi, cezasızlık politikası neticesinde ve devlet eliyle aklandılar. Ya da buradaki birçok dava, batı illerine götürüldü. Sebep neydi? Tamamen kamuoyu baskısını ortadan kaldırmak ve oluşan desteği kesmek amacıyla yaptılar. Ancak, kayıp yakınlarının mücadelesi her zaman sürdü. Hem Türkiye’de hem de birçok dünya devletinde.” diye konuştu.
Kayıplar mücadelesinde öncü aktivistlerin anneler ve kadınlar olduğuna vurgu yapan Yalçın, “Dün Dünya Emekçi Kadınlar Günüydü. Özellikle adalet ve hakikat mücadelesini sürdüren Cumartesi annelerinin ve tüm kadınların, Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz” dedi.

‘LEYLA GÜVEN’İN TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR’

Açlık grevi eyleminde bulunan ve 122 günü geride bırakan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in durumuna değinin Yalçın, Leyla Güven’in yasal ve hukuki taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından görmezden gelindiğini söyledi. Yalçın “Hükümetin, Adalet Bakanlığı’nın yasadan kaynaklı olan bu hukuku tanımasını talep ediyoruz. Sayın Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.
Açlık grevi eylemlerinin yapıldığı gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl binasına dün gece saatlerinde polisler tarafından düzenlenen baskına ilişkin de konuşan Yalçın, “Bir siyasi partinin örgütlenmesinin, çalışmalarının bu şekilde baskıya maruz bırakılması kesinlikle kabul edilemez bir durumdur ve hukuka aykırıdır. Bu durumu kınadığımızı belirtmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

MEHMET MUNGAN’IN AKIBETİ SORULDU

Yalçın’ın ardından İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Gurbet Yavuz, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 18 Mart 1998 tarihinden bu yana kayıp olan tır şoförü Mehmet Mungan’ın hikâyesini anlattı. Tır şoförlüğü yapan 27 yaşındaki Mehmet Mungan 18 Mart 1998’de Irak’a götüreceği malları yüklemek üzere Silopi’ye gelir. Akşam vakti Silopi’deki dayısının evine gelerek yolculuk için yanına bir miktar para alıp evden çıkar. Dayısının evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamaz.
Gurbet Yavuz, “Mehmet Mungan için yapılan tüm aramalar sonuçsuz kalır, ailesinin yapmış olduğu hukuki girişimlerden de bir ilerleme sağlanamaz. 27 yaşındaki Mehmet Mungan, 18 Mart 1998 tarihinden beri kayıp” dedi.

Konuşmaların ardından tüm kayıplar için oturma eylemi gerçekleştirildi. (DUVAR)