Metin Feyzioğlu: 'Hepimiz Ermeni'yiz diyenlere inat hepimiz Türk'üz'

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Hocalı Katliamı panelinde konuştu. Feyzioğlu, "Her 24 Nisan'da göstermelik bir çağdaşlık uğruna 'Hepimiz Ermeni'yiz' diyerek kendini Batı dünyasına kabul ettirmeye çalışanlara inat, 'Hepimiz Türk'üz' diyoruz" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği iş birliğiyle TBB Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Açısından 27. Yılında Hocalı Katliamı" konulu panel düzenlendi.

Panele, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavid Abdullahzade, TBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek, TBB İnsan Hakları Merkez Üyesi, Azerbaycan 2018 Hareketi Türkiye Temsilcisi Saide Ekmen de katıldı.

'SOYKIRIMDAN SORUMLU OLANLAR ÜST MEVKİLERE GELDİ'

Konuşmasında Hocalı'da yaşananları "soykırım" olarak nitelendiren Metin Feyzioğlu, şunları söyledi:

"Türk olmaktan başka günahları olmayan, yaşlısı, genci, bebeği, erkeği ve kadınıyla 613 kişi, Taşnak çetelerinin etnik arındırma ve işgal planları doğrultusunda katledildi. Soykırımın sevk ve idaresinde doğrudan ya da dolaylı şekilde sorumluluk sahibi olanlardan bazıları, sonraki dönemlerde Ermenistan Devleti'nin en üst mevkilerine kadar gelmiştir. Bu, işgal ve kıyımın münferit bir eylem değil Ermenistan'ın benimsediği bir devlet politikası olduğunu da göstermektedir."

Hocalı hayatını kaybedenlerin izin vermeyeceklerini belirten Feyzioğlu, "Hocalı şehitleri, her şehit gibi ancak unutulurlarsa ölürler. Her 24 Nisan'da göstermelik bir çağdaşlık uğruna 'Hepimiz Ermeni'yiz' diyerek kendini Batı dünyasına kabul ettirmeye çalışan, aslında işgal altındaki İstanbul'un aydınımsılarının bir devamı olan malumlara inat, bugün 'Hepimiz Türk'üz' diyoruz." ifadelerini kullandı. (ANKARA/AA)