Konsoloslukta 'Luminol' ışıkla arama

Cemal Kaşıkçı'nın akıbetini araştırmak üzere Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda yapılan inceleme 9 saat sürdü. Ekipler bina içinde 'Luminol' diye adlandırılan özel ışıkla Kaşıkçı'ya ait olabilecek DNA örneği araması yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girişinin ardından haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında Türk ve Suudi ekipleri konsoloslukta inceleme yaptı. Dün 19.15'te başlayan aramalar saat 04.25'te sona erdi. Olay yeri inceleme ekipleri bina içinde, bahçesinde ve çatısında inceleme yaptı. Bina içinde Luminol diye adlandırılan özel ışıkla (mavi ışık) Cemal Kaşıkçı'ya ait olabilecek DNA örneği araması yapıldı.

Suudi Arabistanlı ve Türk yetkililerden oluşan heyet, gündüz İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ilgili birimlerle görüşme sağladıktan sonra Levent'te bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi. İlk olarak 4 araç ve 9 kişiden oluşan Suudi heyet, saat 17.50'de başkonsolosluğa girdi. Suudi heyetin gelişinin ardından, başkonsolosluk binası etrafına güvenlik şeridi çekildi.Ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında gazeteciler, binadan uzaklaştırılarak şeridin dışına çıkarıldı. Saat 19.15'te ise inceleme yapacak Türk heyet konsolosluğa geldi. Olay yeri inceleme ekipleri özel giysilerini giydikten sonra araç ve gereçlerini alarak, konsolosluk binasına girdi. Bir süre sonra ek ekipler de gelerek çalışmalara katıldı.

Olay yeri inceleme ekipleri bina içerisinde, binanın çatısında ve konsolosluğun bahçesinde arama ve incelemeler yaptı. Ekiplerin arama inceleme çalışmaları sırasında ara ara içeriden çekiç ve balyoz sesleri duyuldu.

Olay yeri inceleme ekiplerinin ayrıca mavi ışıkla bina içerisinde DNA örneği aramaları yapmaları da görüntülendi.

BAHÇEDE KÖPEKLİ ARAMA

Arama ve incelemeler kapsamında Melo isimli polis köpeği konsolosluğun bahçesinde dolaştırıldı. Köpeğin bahçede gezdirilmesi kameralar tarafından kaydedildi.

Ayrıca Beşiktaş Belediyesi'ne ait iki çöp toplama aracı da konsolosluğa girdi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından çöp toplama araçları da konsolosluktan polis eskortunda ayrıldı.

19.30 sıralarında başlayan ekiplerin çalışmaları 04.25'te son buldu. Türk ve Suudi heyet çalışmaların ardından konsolosluktan ayrıldı.

(İSTANBUL-DHA)