HDP heyetinden Yüksekova raporuna konuşan tanık: Düğünümüze katılmıştı

HDP milletvekillerinin de aralarında yer aldığı bir heyetin asker eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeğinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olay bölgesinde yaptıkları incelemeler sonucu hazırlanan rapor açıklandı. Heyete konuşan görgü tanıklarından biri, Nurcan Karakaya'nın yöre halkıyla daha önce köydeki bir düğüne katılacak kadar iyi bir diyaloğu olduğunu söylerken başka bir görgü tanığı ise, "Tehdit ediliyoruz. Bu olay açığa çıkarılmalı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Kadıköy köyünde asker eşini ziyaret ettikten sonra patlayıcı ile düzenlendiği açıklanan saldırıda hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ve bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya ile ilgili bir rapor açıkladı. Raporda Hakkari milletvekili Sait Dede, Van milletvekilleri Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç, yerel İHD temsilcileri ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi avukatlardan oluşan bir heyetin ulaştığı sonuçlara da yer verildi.

'BİR DÜĞÜNÜMÜZE KATILMIŞTI...'

Raporda heyetin ilk olarak görgü tanıklarıyla görüştüğü belirtilen raporda ismi belirtilmeyen bir görgü tanığı Nurcan Karakaya'nın bölgede yaşayanlarla iyi bir diyaloğu olduğunu belirterek "Gerçekleşen patlamada hayatını kaybeden kadın kardeşimiz daha önce de köyümüze gelmiş ve bir düğünümüze katılmıştı" dedi. Tanığın olaya ilişkin anlatımları ise şöyle yer aldı, "Yine aynı gün üs bölgesine gidecekken yanlışlıkla Küçükdere (ORİŞE) mıntıkasına gitmişti. Orada ot toplayan köylüler nereye gittiğini sorduğunda, kadın eşini aradığını söylemiş, bunun üzerine köylüler eşinin nerede olduğunu sorunca, üs bölgesinde olduğunu, karakola gitmek istediğini söylemiş, köylüler de yanlış yolda olduğunu söyleyip ona yardımcı olmuşlar, hatta arabasını döndüremediği için o sırada orada bulunan bir traktör şoförü ona yardımcı olmuş ve aracı çevirmiştir. Ondan sonra araç uzaklaşmıştır. Böylesine bir yerde bir kadının yalnız, güvenliksiz ve acemi bir şoför olarak gitmesi doğru değil. Ben burada sormak istiyorum; bir kadın, yanında bebeğiyle nasıl tek başına bu ıssız ve güvenliksiz yerde seyahat eder?"

Olayın ardından olay yerine gittiğini söyleyen başka bir tanık ise patlamanın ardından iki mutfak tüpü gördüğünü söyledi: "Bu araç malzeme taşıyan bir araç değil, neden boş tüpleri aracın bagajına koymuşlar? Bu olaydan sonra korku içinde yaşıyoruz. Bir askeri yetkili köyümüze gelerek 'Bir olay daha yaşanırsa anam avradım olsun tüm köyü içindekilerle beraber ateşe veririm' dedi. Korkuyoruz, Meclis olur, Valilik olur, bu olayın araştırılıp gerçek suçlularının yakalanmasını istiyoruz. Bizim köyün bu olayla bir ilgisi yok, olamaz da."

Heyetle konuşan ve Küçükdere'de yaşayan diğer tanıklar da olayla ilgili her şeyin açıklığa kavuşturulmasını istediklerini söyledi.

'DELİLLER KARARTILMADAN KOMİSYON KURULMALI'

Raporun sonuç bölümünde heyet, Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan randevu istediklerini reddedildiğini, kaymakam ilçede olmadığından görüşme yapılamadığını da aktardı. Olayla ilgili olarak Meclis'te bir komisyon kurulması gerektiği ifade edilen raporun sonuç bölümünde şöyle denildi: "Araçtaki patlamaya neyin sebep olduğuna ilişkin net bir bilgi ve belgeye ulaşılamadı. Heyetimiz, olay yerinde delillerin halen mevcut olduğunu, tüm alana yayılmış olduğunu gözlemlemiştir. Heyetimiz soruşturmanın özenli, dikkatli ve etkili bir biçimde yapılmadığı endişesini taşımaktadır. Köy sakinlerinin bu olaydan ötürü tedirgin ve korku içinde olduğu, bu patlamayla ilişkilendirilerek mağdur edilme korkusu yaşadıkları gözlemlenmiştir. Tüm soru işaretlerinin giderilmesi ve maddi gerçeğin tüm çıplaklığıyla ortaya çıkması için TBMM’de bu olaya ilişkin deliller karartılmadan veya kaybolmadan bir komisyon kurulmalıdır." (HABER MERKEZİ)