21 yaşındaki gence 21 yıl hapis cezası verildi

2016 yılında tutuklanan 21 yaşındaki Alişan Taburoğlu'na 21 yıl hapis cezası verildi. Taburoğlu cezaevinden gönderdiği mektupta 'adalet' istedi.

DUVAR – 21 yaşındaki genç Alişan Taburoğlu’na 21 yıl hapis cezası verildi. Taburoğlu Burhaniye Cezaevi’nden mektup yollayarak ‘adalet’ istedi. Öğrenim hayatı boyunca parasız eğitim için basın açıklaması ve eylemlere katıldığını belirten Taburoğlu, 30 Eylül 2016’da tutuklandı, 21 yıl hapis cezası verildi.

Savunma hakkının gasp edildiğini ve SEGBİS dayatmasıyla kendini savunamadığını söyleyen Taburoğlu, defalarca mahkemeye götürülmek istendiğini ancak mahkeme başkanının bu talebini görmezden geldiğini iletti. Avukatlarının da haksızca tutuklandığını söyleyen Taburoğlu, mahkeme sürecinde hakkında açılan 20 ayrı dosyanın sadece birkaçında savunma yapabildi.

Taburoğlu yazdığı mektupta aldığı cezayla ilgili olarak “SEGBİS dayatmasının yapıldığı mahkeme heyetlerinin hukuksuzca yargılamalar yaptığı, avukatlarımın haksızca tutuklandığı bu süreçte hakkımda toplamda 21 yıl hapis kararı verildi. 21 yaşımda 21 yıl hapis kararım var” dedi.

Taburoğlu son olarak “Benimki sadece tekil bir örnek. Yüzlerce hatta binlerce insanın bu adaletsizlikten yakındığını biliyorum. Bu adaletsizlikler teşhir edildikçe, halkımız bunları öğrendikçe, eleştirilip gündeme getirildikçe tüm bu sorunlar çözülmek zorunda kalacak” diye ekledi. (Kaynak: İleri)