Gaziantep Emniyeti’nin 10 Ekim'in planlayıcısını takip edip yakalamadığı ortaya çıktı

10 Ekim katliamının 9'uncu tur duruşmaları 12-13 Haziran tarihinde Ankara'da görülecek. Başka dava dosyalarından delil arayışlarını sürdüren avukatlar katliamın planlayıcısı Yunus Durmaz hakkında bir bilgiye ulaştı. İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin yakalama kararı olmasına rağmen aynı dönem Yunus Durmaz'ı teknik takibe alan Gaziantep Emniyeti'nin Durmaz'ı gözaltına almadığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - "Emek, Barış ve Demokrasi" sloganıyla Ankara'da bir araya gelenlere yönelik 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD'in düzenlediği katliamın 9'uncu tur duruşmaları 12-13 Haziran tarihlerinde Ankara Adliyesi'nde görülecek.

“10 Ekim Katliamı Avukat Komisyonu” 9'uncu tur duruşmaları öncesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Önceki duruşmalara dair bilgiler veren avukatlar katliamda sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılanmasının engellendiğini belirterek davanın bir an önce bitirilmesi için uğraştıklarını anlattılar. 10 Ekim katliamında soruşturmanın tüm delilleri içeren bir şekilde yürütülmediğini, dava sürecinde ise avukatların çabalarıyla birçok delilin ortaya çıktığını belirten avukat İlke Işık dava dosyalarından tespit ettikleri bilgileri paylaştı.

GAZİANTEP EMNİYETİ YAKALAMA KARARI OLAN 10 EKİM PLANLAYICISINI YAKALAMAMIŞ

Avukatlar Suruç ve 10 Ekim Ankara Gar saldırısının planlayıcısı olarak bilinen Gaziantep Emiri Yunus Durmaz'la ilgili İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nden bir bilgiye ulaştı. Daha sonradan ismi İstanbul 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi olan 16'ncı Ağır Ceza bir dava kapsamında 11 Kasım 2013'te Durmaz hakkında yakalama kararı çıkardı. Bu tarihte Yunus Durmaz'ı teknik takibe alan ve izleyen Gaziantep Emniyet Müdürlüğü yakalama işlemi yapmadı. Diyarbakır HDP mitingi saldırısı ve Suruç katliamlarının ardından Eylül 2015'te Yunus Durmaz'ı tekrar gözaltına almaya çalışan Gaziantep Emniyeti, Durmaz ve arkadaşlarını bulamadı. Bu süreçte 10 Ekim katliamını organize eden Durmaz’ın 19 Mayıs 2016 tarihinde polisin düzenlediği operasyon sırasında kendini patlatarak öldüğü öne sürülmüştü

Mahkeme kararını işleme koymayıp Durmaz'ı teknik takibe almalarına rağmen herhangi bir gözaltı işlemi yapmayan Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün sorumluluğunu hatırlatan Işık, "Antep Emniyeti kendi yaptığı soruşturmada yakalamadığı gibi İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin yakalama kararını da yerine getirmediği için ağır bir suç işlemiş durumdadır. Yunus Durmaz bu katliamın planlayıcısıdır. Durmaz, 2013'ün sonunda yakalansaydı bu katliam olmayacaktı" dedi.

SAVCILAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

10 Ekim katliamının soruşturma aşamasında savcıların alana 2.5 saat sonra geldiğini ve hiçbir taleplerini kabul etmediğini hatırlatan Avukat Nuray Özdoğan baz istasyonundaki verilerin dahi dosyaya 3 ay sonra girdiğini hatırlattı. 9'uncu tur duruşmaları öncesi avukatlar soruşturmayı yürüten tüm savcılar hakkında suç duyurusunda bulunacak. Hiçbir kamu görevlisi hakkında soruşturma açılmadığını ve yargılanmadıklarını söyleyen Özdoğan, "Bu soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ne yazık ki delillere engel olmak istemiştir. İğneyle kuyu kazılan bilgileri avukatların çabalarıyla ortaya çıkmıştır. Örneğin katliama ilişkin Devlet Denetleme Kurulu raporu dosyaya girmişken şimdi ortada yok. Savcılık bununla ilgilenmemiş" dedi. (DUVAR)