İsrail basını: BM'de Türkiye hakkında soruşturma başlatıldı

İsrail gazetesi Yedioth Ahronot, Birleşmiş Milletler'in Türkiye hakkında İran yaptırımlarını ihlal etmek suçlamasıyla bir soruşturma açtığını iddia etti. Bir Türk şirketinin, İsrail'den satın aldığı elektronik kondansatörleri, nükleer yaptırımlar kapsamında yasaklı olmasına rağmen İran'a sattığı öne sürülüyor.

DUVAR – Birleşmiş Milletler’in (BM), İran yaptırımlarının delinmesi konusunda Türkiye hakkında soruşturma başlattığı öne sürüldü. İddiaya göre, bir Türk şirketi, İsrail’in önde gelen elektronik üreticilerinden birinden aldığı parçaları İran’a satarken yakalandı; bu parçalar İran’a yönelik BM Güvenlik Konseyi onaylı nükleer yaptırımlara dahil olduğu için de soruşturma başlatıldı. Söz konusu İsrailli firma, parçaları sattığı Türk şirketi tarafından ‘kandırıldığını’ savundu.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin yeniden gerildiği bir dönemde İsrail gazetesi Yedioth Ahronot’a sızdırılan haberdeki iddialar şöyle:

‘GEMİYİ BAE MÜFETTİŞLERİ DURDURDU’

  • Soruşturma Temmuz 2017’de, Türkiye’den İran’a giden bir gemide yapılan arama sonrasında başlatıldı. Aramayı Birleşik Arap Emirlikleri’nden müfettişlerin yaptığı, gemide İran’a satışı uluslararası yaptırımlarla yasaklı olan, CSP 180/300 tipi elektronik kondansatörlerin bulunduğu belirtildi.
  • Bulunan parçalar, İsrail’in en büyük elektronik kondansatör üreticilerinden biri olan, Kudüs merkezli Celem Power Capacitors şirketi tarafından üretilmişti.

‘BM İSRAİL’İN İŞBİRLİĞİNİ İSTEDİ’

  • Habere göre, Birleşmiş Milletler bu olayın ardından yaptırımların Türkiye tarafından ihlal edilip edilmediğini ortaya çıkarmak için soruşturma başlattı. Bulunan parçalar Kudüs’te üretildiği için bu süreçte İsrail’in de işbirliği istendi.

İSRAİLLİ ŞİRKET: KANDIRILDIK

  • Yedioth Ahronot’un haberine göre, Celem Power Capacitors şirketi ürettiği parçaların İran’a gönderildiğini ve BM’nin işbirliği talep ettiğini öğrenince ‘şok geçirdi’. Şirketten gazeteye yapılan açıklamada, ‘ürünlerinin İran’a gönderildiğinden haberleri olmadığı, ödemenin Türk şirketi tarafından yapıldığı, Türk şirketinin kendilerini kandırdığı’ savunuldu.
  • Şirket, “Herhangi bir soruşturmada işbirliği yaparız. Satışı Türkiye’ye, köklü bir firmaya yaptığımızı kanıtlayacağız. Düşman ülkelere satış yapmıyoruz. Satışımızın büyük kısmı Avrupa ve ABD’ye yönelik ama Türkiye düşman bir ülke değil ve Türkiye’yle ticaretin önünde bir engel yok. Eğer teslimat İran’a gittiyse bu, alıcının bizi kandırdığı anlamına gelir” denildi.
  • Haberde, CSP 180/300 tipi elektronik kondansatörlerin İran’a satışının, BM Güvenlik Konseyi’nin 2015 tarihli, 2231 sayılı kararını ihlal ettiği belirtiliyor. Söz konusu karar, Tahran’a nükleer programında kullanılabilecek ürün ve teknolojilerin satışını yasaklıyor. (Dış Haberler)