MİT TIR'ları davasında Yargıtay'ın kararı beklenecek

Enis Berberoğlu, Erdem Gül ve Can Dündar'ın yargılandığı MİT TIR'ları davası görüldü. Mahkeme, Gül ve Dündar hakkında verilen bozma kararının beklenmesine hükmetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de, cezaevinde bulunan Berberoğlu'nu ziyaret etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MİT TIR'larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin CHP milletvekili Enis Berberoğlu, eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmen Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün yargılandıkları davaya devam edildi. Mahkeme heyeti, Erdem Gül ve Can Dündar hakkındaki Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nin bozma kararının beklenmesi için davayı erteledi.

DHA'nın haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmen Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün, "Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım" suçlamasıyla yargılandıkları dava, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

İzleyiciye kapalı olarak yapılan duruşmaya, cezaevinde bulunan Enis Berberoğlu, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken; Erdem Gül ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Berberoğlu'nun avukatlarınca sunulan istinaf mahkemesinin gerekçeli kararını kabul eden mahkeme heyeti, Erdem Gül ve Can Dündar hakkındaki Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi tarafından verilen bozma kararının beklenmesine hükmetti. Berberoğlu'nun avukatlarına tanık listelerini sunması için süre veren heyet, duruşmayı 9 Mayıs'a erteledi.

ÖZKAN: BUNLAR ZORLAMA DAVLAR, İDDİANAME ÇÖKMÜŞTÜR

Duruşma öncesinde CHP milletvekilleri Tuncay Özkan, Atilla Sertel, Barış Yarkadaş, Eren Erdem, Erdoğan Toprak ve Aykut Erdoğdu; İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Davanın sanıklarından Erdem Gül'ün de yer aldığı grup adına açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Özgürlüğün esas, tutuklamanın ise insan haklarına aykırı bir tutum olduğunu biliyoruz. Türkiye'de adaletin kanayan bir yarasıdır, Enis Berberoğlu davası. Onun özgürlüğü bizim tutsak olan yanımızın, Türk halkının büyük bir bölümünün tutsak olan yanının özgür kalması demektir" dedi.

"Bunlar zorlama davalardır, iddianame çökmüştür" diyen Özkan, "Herhangi bir suç ortada yoktur. Casusluk iddiası çökmüştür. Fetullah Gülen örgütüyle ilişki iddiası zaten olamayacak bir şeydir. Biz bunun tanıklarıyız. Ben, Fetullah Gülen örgütünün kumpası ile 6-7 yıl içerde yattım. Enis Berberoğlu'na, diğer arkadaşlarımıza bu tür bir suçlama gerçeküstüdür, hayali bile değildir" şeklinde konuştu.

TEKİN BİNGÖL, BERBEROĞLU'NU ZİYARET ETTİ

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, cezaevinde bulunan Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Bingöl, "MİT TIR'ları davalarında yargılananların bir kısmı beraat etmiş, yargılamaları devam edenlerin diğerleri ise tutuksuz yargılanırken, bu davanın tek tutuklusunun Milletvekilimiz Enis Berberoğlu olması davanın nasıl bir dava olduğunun, hukukun nasıl ayaklar altına alındığının ve yargının tarafsızlığının ortadan kalktığının en açık örneğidir" dedi.

Berberoğlu'nun cezaevinde olmasını "rehin tutulma" olarak nitelendiren Bingöl, şöyle devam etti:

"Milletvekilimiz siyasi baskıyla tutuklanmış ve siyasi baskıyla rehin tutulmaya devam edilmektedir. Kim ne yaparsa yapsın yurttaşlarımızın demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine dönük mücadelesini engelleyemeyecektir. Enis Berberoğlu’nun tutukluğu aynı zamanda bir gazetecinin, halkın vicdanının ve halkın oy verme özgürlüğünün de tutsaklığı anlamına gelmektedir." (HABER MERKEZİ)