Sahte kimlikle onlarca mağazayı dolandırdı

Ankara, İstanbul ve İzmir'de başkalarına ait kimliklere kendi fotoğrafını yapıştıran bir kişi onlarca mağazadan elektronik alet aldı. Evlere haciz gelmesiyle dolandırıcılık ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çalınmış ya da kaybolmuş kimlikler onlarca mağaza ve kişinin kabusu oldu. Başkalarına ait nüfus cüzdanlarına kendi fotoğrafını yapıştıran bir kişi, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki mağazaları dolandırdı. Alışveriş yaptığı yerlerde ev aletleri alan kişinin faturası ise kimliğin gerçek sahiplerine gidiyor.

Gerçek ortaya çıkınca mağaza sahipleri ve mağdurlar savcılıklara koştu.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre dolandırıcının kurbanlarının yarısı kimliği kaybolmuş veya çalınmış kişiler, bir bölümü de  ev eşyası satan mağazalar oldu. Savcılıklara yapılan başvurulara göre en büyük vurgun Ankara’da yapılmış gibi görünüyor. Ancak İstanbul’da da, İzmir’de de aynı kişinin mağazalara giderek alışveriş yaptığı belirlendi.

Kimliği kullanılarak çeşitli illerde alışveriş yapılan F. C., evine peşi sıra gelen haciz ihbarnamesi ile durumdan haberdar olduğunu söyledi. Soruşturma kapsamında ifade veren F.C., Samsun’da yaşadığını, geçen yıl tedavi için Ankara’da kimliğini kaybettiğini belirtti. Kimliğin kaybolması nedeniyle gerekli bildirimlerde bulunduğunu aktaran F.C., evine gelen ödeme emirlerine itiraz ettiğini kaydetti. F.C., alınan ürünler için düzenlenen senetlerdeki imzasının kendisine ait olmadığını belirtti. Bu durumu, imzalar üzerindeki kriminal inceleme raporu da teyit etti.

Mağazasından alışveriş yapılan R.Y. ise ifadesine, “Hem ürünlerim gitti hem de satılan ürünlerimin parasını alamadım” dedi. Soruşturmayı takip eden Ankara Barosu'na üye avukat Yaşar Sarı ise y"Bizim değerlendirmemize göre bu kişi, başkalarının kimliği üzerinden aldığı ürünleri uygun fiyata satarak elinden çıkarıyor” dedi.

Haberin kaynağı