Feyzioğlu’ndan 'Mor Beyin' uyarısı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, geçmişte 'morbeyin.com'dan namaz saati gibi aplikasyonları indirenlerin Bylock şüphelisi durumuna düştüğünü belirterek, " 11 bin kişi bu sebeple şüpheli konumuna düşmüş. Sayı korkunç. Ve bunların çok büyük bir kısmı tutuklu. Mahkemelerin çok hızlı davranması lazım bunları ayıklamak için" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bylock tutuklularıyla ilgili bir çağrı da Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan geldi. 'Mor Beyin' aplikasyonu nedeniyle binlerce kişini mağdur olduğunu belirten Feyzioğlu, bu konuda Yargıtay kararını hatırlattı ve ilgili mahkemeler ile savcılıklara "Yargıtay kararına ciddi yaklaşın" önerisinde bulundu.

CNN TÜRK ekranlarında Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Feyzioğlu şunları söyledi: "Ekim 2017’ye kadar bilinmeyen bir olay tespit edildi. FETÖ bir program geliştirmiş, "Mor Beyin" diye, morbeyin.com. Bunun altına çeşitli aplikasyonlar yerleştirmiş. Namaz saatini sorduğunuz bir aplikasyon, ikinci el araba aldığınız bir aplikasyon, Türkçe-İngilizce bir sözlük aplikasyonu, bir müzik aplikasyonu… FETÖ ile hiç alakanız yok, oraya girdiğinizde sizi ByLock’un yurtdışındaki sunucusuna 1 piksellik basit bir şey indirerek yönlendirmiş ve 1-2 saniye telefonunuz ByLock ile bağlanmış görünüyor.

11 bin kişiye tahliye yolu açıldı11 bin kişiye tahliye yolu açıldı

Şimdi bu aplikasyonun kullanıldığı ortaya çıkınca Yargıtayımız da çok güzel bir karar verdi. Dedi ki; sadece bir bağlantı kurmak yetmez, kullanıcı kimliği alması gerekir ve mesaj içeriklerini görmeliyim. Yani mesajlaşmadıysa, telefonuna da indirmediyse olmaz dedi. 11 bin kişi bu sebeple şüpheli konumuna düşmüş. Sayı korkunç. Ve bunların çok büyük bir kısmı tutuklu. Gerçek suçlular, bu mağduriyetlerin arkasına saklanıp, mağdurların çığlıklarıyla aklanmaya çalışıyor. Mahkemelerin çok hızlı davranması lazım bunları ayıklamak için. Savcılıkların da bundan sonra çok ciddi yaklaşması lazım. Yani hiçbir şeyden, kimseden korkmadan Yargıtay’ın kararını yüklenmesi gerekiyor."

(ANKARA-DHA)