Kadın avukatı iten baro başkanına 'maganda' diyen kişiye dava açıldı

Kadın avukatı iterek konuşturmayan Mersin Barosu Başkanı Ali Er'e "maganda" diyen avukat Semih Yıldız'a hakaret suçlamasıyla dava açıldı. Yıldız, yarın hakim karşısına çıkacak.

DUVAR – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, kadın avukatı konuşturmayan Mersin Barosu Başkanı Ali Er’e “Bu maganda evde hanımına nasıl davranıyordur, düşünmek bile istemiyorum” yazan avukat Semih Yıldız’a “hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması yarın görülecek.

Mersin Barosu’ndaki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde söz almak isteyen avukat Şilan Türk, Baro Başkanı Ali Er tarafından kürsüden itilerek, konuşturulmamıştı. Ordu’da yaşayan avukat Semih Yıldız, bu görüntüleri izledikten sonra Mersin Barosu’nun Facebook hesabında yayınlanan basın bildirisinin altına yorum yaptı.

Yıldız, “Bu maganda evde hanımına nasıl davranıyordur, düşünmek bile istemiyorum. O hanımefendi bana vekaletname verse, ne güzel şöyle fotoğraflı” ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre, iletiyi fark eden Mersin Barosu Başkanı Ali Er ve eşi Hatice Süreyya Er suç duyurusunda bulundu. İfadesi alınan Yıldız, “Olayın Dünya Kadınlar Günü’nde olmasına ve bayan meslektaşımıza karşı işlenmesine tahammül edemedim. Onun için maganda dedim. Amacım, takım elbiseli ve kültürlü bir insanın bayanlara bu şekilde kaba davranmasını eleştirmekti” dedi.

Yıldız hakkında “hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. İddianamede, “Yıldız’ın sözlerinin eleştiri sınırlarını aşarak müştekilerin aile hayatına ve eşine yönelik hakaret mahiyetinde olduğu” savunuldu. Mersin’de açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek.