Suriyeli çocuklara zorla dilencilik yaptıranlar yakalandı

Suriyeli çocukları ailelerinden 'kiralayıp' dilendiren çete çökertildi. Dilendirilen çocuklar ise yeterli miktarda 'kazanç' sağlayamayınca hortumla dövüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da polis ekiplerinin düzenlediği operasyonda, iddiaya göre Suriyeli ailelerden bin TL'ye kiraladıkları çocukları dilendiren çete çökertildi. Suriyeli 12 çete üyesi gözaltına alınırken, çete üyelerinin çocukları dilendirerek kazandıkları ileri sürülen paralarla çektirdikleri fotoğraflar ele geçirildi.

Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, trafikte dilendirilen çocukların para karşılığında kiralanarak İstanbul'a getirildiği yönünde ihbar alarak çeteye yönelik olarak operasyon düzenledi. Operasyonda Suriye uyruklu çete üyesi 12 kişi gözaltına alındı. Çeteye yönelik operasyonlarla ilgili görüntüler ortaya çıktı.

Fotoğraf: Hürriyet Fotoğraf: Hürriyet

Çete üyelerinin, çocukları dilendirerek elde ettikleri paralarla fotoğraf çektirdiğinin belirlendiği ileri sürüldü. Çocuk Polisi ve zabıta ekiplerinin metrobüste dilenen çocukları kurtarmak için yaptıkları operasyon da kameralarca saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde ekipler metrobüs durağındaki çocukları zabıtalarla birlikte yakalıyor. Bazı çocukların ise kaçtığı görülüyor.

BAYILANA KADAR HORTUMLA DÖVMÜŞLER

Dilendirilen çocuklar, ifadelerinde günlük en az 100 lira para getirmediklerinde çete üyeleri tarafından bayılana kadar hortumla dövüldüklerini anlattı. Günlük ‘limiti’ dolduramayan çocuklar hortumla dövülmenin yanı sıra aç bırakıldı.

Fotoğraf: Hürriyet Fotoğraf: Hürriyet

Hürriyet'ten Çetin Aydın'ın haberine göre, aç kalan çocuklara yardım edenler de aynı akıbeti yaşadı. Bir çocuğa trafikte dilenirken araç çarptı ve ayağı kırıldı. Hastanede ayağı alçıya alınan çocuğu çete hastaneden kaçırdı.

Çocuk alçılı ayağıyla dilenmeye devam etti. Çocuklar yaşadıkları korkunç işkenceleri pedagog eşliğinde verdikleri ifadelerinde anlattı. (DHA/Hürriyet)