TBB: Adalet talebinin içini somut bir şekilde doldurulma zamanı

Türkiye Barolar Birliği, "Adalet Yürüyüşü"yle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Şimdi bu talebin içinin somut bir şekilde doldurulması zamanıdır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Barolar Birliği (TBB), "Adalet Yürüyüşü" hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, "Şimdi bu talebin içinin somut bir şekilde doldurulması zamanıdır. Türkiye Barolar Birliği olarak özlemimiz; siyaset yapmayan ve siyasetten emir ve talimat almayan; bağımsız, tarafsız ve güven duyulan bir yargı sistemine kavuşmaktır" ifadeleri kullanıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü, Pazar günü yapılan mitingle sona erdi. Yürüyüşün siyaseti parti faaliyeti olduğunu söyleyen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, yürüyüşe katılmalarının doğru olmayacağını açıklamıştı.

TBB'nin internet sitesinden Adalet Yürüyüşü'yle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

"Yürüyüşün son derece barışçıl ve başarılı şekilde tamamlanmasından mutluyuz" denilen açıklamada, yürüyüş ve mitingle birlikte "adalet" konusunun gündeme taşındığı belirtildi.

Hukuk devleti düşüncesinin siyasetçiler ve halk tarafından sahiplenilmesinin umut verici olduğu kaydedilen açıklama, şu şekilde:

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin başlattığı adalet yürüyüşünün son derece barışçıl ve başarılı şekilde tamamlanmasından mutluyuz. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere, bu yürüyüş ve dünkü miting, 'adalet' konusunu gündeme en etkili şekilde taşımıştır.

Öte yandan, bizim yıllardır mücadelesini verdiğimiz hukuk devleti idealinin, Türkiye'de siyaset tarafından sahiplenildiğini ve bu talebin arkasındaki büyük gücün halk olduğunu görmek de hepimizi umutlandırmıştır. Yürüyüş sırasında protestoları dahi ders verir şekilde sükunetle karşılayan ve demokratlık örneği sergileyen Sayın Kılıçdaroğlu'na, bu önemli yürüyüşe iyi niyetle ve adalet özlemiyle katkı veren tüm vatandaşlarımıza, yürüşün güvenliğini sağlayan asker ve polislerimize teşekkürü bir borç biliriz.

Şimdi bu talebin içinin somut bir şekilde doldurulması zamanıdır. Türkiye Barolar Birliği olarak özlemimiz; siyaset yapmayan ve siyasetten emir ve talimat almayan; bağımsız, tarafsız ve güven duyulan bir yargı sistemine kavuşmaktır. Bu yoldaki çalışmalarımıza bütün gücümüzle ve adalet yürüyüşünün yarattığı toplumsal farkındalığın desteğiyle devam edeceğiz."

FEYZİOĞLU, KATILMAYACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI

TBB Genel Başkanı Metin Feyzioğlu, TBB olarak Adalet Yürüyüşü'ne katılmalarının doğru olmayacağını söylemişti. Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuşan Feyzioğlu, "Bu yürüyüşün bir toplumsal soruna işaret etmesi onu siyasi parti faaliyeti olmaktan çıkarmamaktadır. Faaliyetin, siyasi parti faaliyeti olması ise onu değersizleştirmez. Fakat yargının en üstünde yer alan kurumlardan biri olan Türkiye Barolar Birliği’nin, bir siyasi parti faaliyetine katılması doğru olmaz" demişti. (HABER MERKEZİ)