Tahir Elçi soruşturmasını hangi savcının yürüttüğü bilinmiyor

HDP'li Meral Danış Beştaş'ın Tahir Elçi cinayeti soruşturmasıyla ilgili soru önergesini, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ cevapladı. Cevapta "Olayın soruşturmasının hangi Cumhuriyet savcısı tarafından yürütüldüğünün bilinmediğinden, görev yerinin değişip değişmediği hakkında bilgi verilemediği bildirilmiştir" denildi.

DUVAR – HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş’ın, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin cinayetiyle soruşturma hakkında soru önergesi verdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verile soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanlığı, soruşturmayı yürüten savcının kim olduğunun ve yerinin değişip değişmediğinin bilinmediğini bildirdi.

Beştaş, Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili Diyarbakır’da yürütülen soruşturma hakkında Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Faillerin halen bulanamadığını belirten Beştaş önergede, “Oysa 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamuoyuna sıkça yansıdığı üzere bir çok dosya elde edilen deliller ışığında yeniden ele alınmış ve bu çerçevede soruşturmalar yürütülmeye başlanmıştır. Örneğin Hrant Dink davası da sevindirici gelişmelerin yaşandığı davalardandır” ifadelerini kullandı.

HDP’li Beştaş, cinayetle ilintili hiçbir şüphelinin tespit edilememiş olmasının arkasında siyasi irade olup olmadığı, Elçi cinayetinin soruşturmasını yürüten savcının halen görevde olup olmadığı, soruşturmayı yürüten savcının değişip değişmediğini ve Elçi cinayetinin Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantısı konusunda herhangi bir bilgi ve delile ulaşılıp ulaşılmadığı şeklinde sorular yöneltti.

‘YAZIŞMALAR DEVAM ETMEKTE’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzası ile Beştaş’a gönderilen yanıtta, soruşturmayla ilgili cevap şu şekilde:

“Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği ile yapılan yazışmaya verilen cevapta Cumhuriyet savcılarının bakmış oldukları dosyalar ile iş paylaşımının 5235 Sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleriyle Bölge Adliye Mahkemelerinin kuruluş, görev yetkileri hakkında kanunun 18’nci maddesine göre Cumhuriyet Başsavcısı tarafından belirlendiği, dolayısıyla soru önergesinde . Öte yandan, soru önergesinde yer alan hususlarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ile yazışmalar devam etmekte olup, bakanlığımıza bilgi iletildiğinde ayrıca cevap verilecektir.” (DHA)