Gültan Kışanak Ekvador’da Sur’u anlattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Birleşmiş Milletler öncülüğünde Ekvador’da yapılan Habitat III toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Kışanak, başta Sur olmak üzere bölge kentlerindeki yıkımı, çadırlarda yaşamak zorunda kalan on binlerce kişinin mağduriyetini, kayyım uygulamalarını ve yerel demokrasinin yaşadığı krizi anlattı.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılan Habitat III toplantısı Ekvador’un başkenti Quito'da gerçekleştirildi.

20 yılda bir yapılan, BM’yi, dünyadaki çeşitli devlet kurumlarını, sivil toplum örgütlerini ve yerel yönetimleri bir araya getiren kapsamlı organizasyona, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Dış İlişkiler Sorumlusu Harun Ercan katıldı. Dünyanın değişik ülkelerinden 40 binden fazla kişinin katıldığı bildirilen toplantıda 500 civarında oturum, panel ve eylem toplantısı yapıldı.

Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile üç yıl boyunca yaptığı toplantılar sonucunda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri belirleyen BM, bu hedeflerin duyurulması için Habitat III bünyesinde Belediye Başkanları Toplantısı düzenledi.

HIC, SUR’U GÜNDEME ALDI

20 yıl önce Diyarbakır ve bölgedeki kırsal zorunlu göçü, 1996 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen Habitat II gündemine taşıyan Habitat Uluslararası Koalisyonu (HIC), Habitat III kapsamında da Diyarbakır’ı gündemleştirdi. Sur’da yıkımların başlamasından hemen sonra raporlama faaliyetlerine başlayan HIC, yıkımın boyutunu son elde edilen uydu fotoğrafları eşliğinde Dünya Sahnesi’nde sunum yaptı ve hazırladığı raporu paylaştı.

BARINMA HAKKI ELİNDEN ALINAN İNSANLAR

BM İnsan Hakları Komiserliği tarafından yapılan Barınma Hakkı Forumu toplantısına da katılan Gültan Kışanak, BM bünyesinde, dünya çapındaki ihlalleri belirlemek ve çözümler oluşturmak adına barınma hakkı izleme örgütü kurulması önerisi getirdi.

Toplantıda söz alan Harun Ercan ise, hükümetin uyguladığı yıkım politikası sonucunda 400 bin insanın zorla evinden edildiğini aktardıktan sonra, barınma hakkı elinden alınan insanların sorunlarının çözülmesi için uluslararası kamuoyunun, sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin dayanışma içinde olması gerektiğini belirtti.

KIŞANAK, BÖLGEDEKİ SORUNLARI ANLATTI

Kışanak, ayrıca, bölgedeki kentlerin yıkım politikasına maruz kalması, kayyım atamaları ve yerel demokrasinin geldiği son süreci ve Şırnak’ta çadırlarda yaşamak zorunda kalan on binlerce kişinin son durumunu aktarmak amacıyla BM İnsan Hakları Komiserliği ve çeşitli kentlerin belediye başkanları ile çok sayıda üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi. (DUVAR)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR