25 işadamına yurtdışı yasağı

Adana'da operasyonlar işadamlarına sıçradı. Çoğu inşaat sektöründe iş yapan 25 kişinin yurtdışına çıkışı yasaklandı, bir kısmının mal varlıklarına el konuldu.

DUVAR – 15 Temmuz’dan bu yana Adana’da FETÖ ile ilişkileri bulunduğu iddiası ile yaklaşık bin kamu görevlisi ve sivil gözaltına alınıp, yarısına yakını tutuklanırken iş adamlarına yönelik operasyonlar da art arda gelmeye başladı. Çoğu inşaat sektöründe iş yapan 25 kişinin yurtdışına çıkışı yasaklandı, bir kısmının mal varlıklarına el konuldu.

Bu isimler arasında Adana’nın merkez Seyhan ilçesinde 2 dönem AK Parti’den belediye başkanlığı yapıp son seçimi kaybeden Prof. Dr. Azim Öztürk ve Ceyhan-Yumurtalık Serbest Bölge çevresinde rafineri ve tersane arazilerinin alım-satımında aracılık yapan emlakçı Ahmet Duruk’un adı öne çıktı.

‘HİMMET’ VE ‘HİCRET’

Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturması sonrası 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nin ‘mal varlığına tedbir ve yurt dışı yasağı’ koyduğu Prof. Dr. Azim Öztürk son yerel seçimde belediye başkanlığını kaybedince Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne Dekan Vekili olarak atanıp 6 ay bu görevde bulunmuştu. Başkanlıktan ayrılmadan önce çok sayıda inşaat ruhsatı verdiği, ‘havuz için bağış aldığı’ iddialarına muhatap olan Öztürk’ün bu bağışları ‘himmet’ olarak topladığı öne sürülüyor.

Aynı mahkeme kararı ile mal varlığı dondurulan tanınmış emlakçı Ahmet Duruk’un yanı sıra kapatılan Kimse Yok mu Derneği Başkanı Kemal Elibal’ın 500 bin dolarlık banka hesabına el konulurken, kendisinin 15 Temmuz’dan önce FETÖ yapılanmasında ‘hicret’ olarak tanımlanan yurt dışına çıktığı anlaşıldı.

YURTDIŞI YASAĞI KONULAN DİĞER İSİMLER

Yurtdışına çıkış yasağı konulan diğer iş adamları ise şunlar: Veli Karahan, Ağabey Koçaklı, Abdurrahim Akbulut, Şeref Can, Hikmet Meray, Mustafa Tekbıçak, Ramazan Aşlamacı, Ahmet Coşkun, Zeynel Abidin Aşlamacı, Tahir Acaroğlu, Adem Sönmez, Ahmet Tuncay, Murat Yalçınkaya, Ali Koçaklı, Alaattin Akpınar, Abdulkadir Yıldız, İ. Orhan Gündüz, Halil Kadı, Hasan Coşkun, Arif Akgül, Fatma Tekbıçak, İsmail Safa İrday. (Adana/DHA)