Polis ve jandarma, 2 ayda 9 kez IŞİD uyarısı yapmış

IŞİD ile ilgili 2014 yılı Ocak ve Şubat ayında güvenlik birimleri 9 kez eylem uyarısı yapmış. 'Bilgi iletimi' ve 'eylem ikazı' notlarında IŞİD'in Türkiye'ye yönelik potansiyel eylem tehditlerinin devam ettiği bildirildi.
Güvenlik güçlerinin uyarıları HDP mitingine saldırı dosyasına girdi.

DUVAR – Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2015 yılında IŞİD’e yönelik olarak başlatılan soruşturma, Diyarbakır’da HDP’nin mitingine bombalı saldırı yapılması dosyasında yer aldı. Birleştirilen dosyada bulunan Gaziantep Emniyet Müdürlüğü fezlekesinde, emniyet ve jandarma birimlerinin 2014 yılı Ocak ve Şubat ayında IŞİD’in Türkiye’de eylem yapacağına ilişkin 9 kez uyarı yaptığı ortaya çıktı. Hazırlanan fezlekeye göre 10 Ocak 2014, 11 Ocak 2014 (2 kez) ve 15 Ocak 2014 tarihlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nden IŞİD’in eylem yapacağına ilişkin ‘uyarı notu’ yayımlandı. Fezlekeye göre bunun dışında Hatay Emniyet Müdürlüğü 30 Ocak 2014, Kilis Emniyet Müdürlüğü 30 Ocak 2014, Emniyet Genel Müdürlüğü 8 Şubat 2014 ve Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı 20 Şubat 2014 tarihlerinde IŞİD’in muhtemel eylemleri ile ilgili ‘Bilgi iletimi’ ve ‘Eylem ikazı’ başlıklı notlar yayımladı.

Son olarak Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı’nın yayımladığı ‘muhtemel haber alma’ notunda IŞİD’in Türkiye’ye yönelik eylem tehdidinde bulunduğu bildirildi. ‘Bilgi iletimi’ ve ‘eylem ikazı’ notunda, “IŞİD terör örgütünce ülkemize yönelik eylem tehditlerinde büyük bir artış yaşanmış, IŞİD terör örgütünün ülkemize yönelik potansiyel eylem tehdidi halen devam etmektedir” denildi. (DİYARBAKIR/DHA)