Halep'ten kaçtı, ölüm Antep'te yakaladı

Gaziantep'te düğüne yönelik IŞİD saldırısında 29'u çocuk 54 kişi can verdi... 3 yıl önce Halep'te bombardımanlardan kaçan Abdullah ailesi de, 9 yaşındaki kızları Fatma Zehra'yı Gaziantep'te bir bombalı saldırıda kaybetti.


DUVAR –
Suriye’nin Halep kentinde 3 yıl önce yoğunlaşan bombardımanlar nedeniyle 3 çocuğuyla birlikte Türkiye’ye gelen Rakde ve Ahmet Abdullah çifti, Gaziantep’te Beybahçe Mahallesi’nde kiraladıkları eve yerleşti. Abdullah çiftinin 3 çocuğunun en büyüğü olan 9 yaşındaki Fatma Zehra, sokaklarındaki kına gecesini izlerken ‘canlı bomba’ saldırısında yaşamını yitirdi.

Patlamanın çocuk kurbanlarından olan Fatma Zehra Abdullah dün diğer saldırı kurbanları gibi Yeşilkent Mezarlığı’na defnedildi.

‘ENKAZDAN ÇIKMAYI BAŞARDIK AMA…’

Ölümü ile ailesini yasa boğan Fatma Zehra’nın babası Ahmet Abdullah, kına gecesi yapılan damadın komşuları olduğunu ve saldırı sırasında kızının sokakta bulunduğunu ifade ederek yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Biz kına gecesi sırasında evdeydik. Kına gecesi tam bizim evimizin önünde yapılıyordu ve kızım da sokakta izliyordu. Bir anda büyük bir patlama oldu ve dışarıya çıktığımızda kendimizden geçtik. Neler olduğunu anlayamadık. Önce yaralılara yardım etmeye çalıştım o sırada kızımın da ölenler ya da yaralananlar arasında olduğunu düşünmedim. Bir süre sonra kızım aklıma geldi. Sonra gecenin ilerleyen saatlerinde kızımın da öldüğünün haberini aldık.

Fatma Zehra'nın babası, patlamadan sonra çocuklarının en küçük seste ağladıklarını söyledi.

Fatma Zehra’nın babası, çocuklarının en küçük bir ses duyduklarında dahi bomba sanarak ağladıklarını söyledi.

Biz Halep’ten buraya gelirken bombardıman olmuştu. Evim yıkılmış ve biz kurtulmayı başarmıştık. Halep’te bombardımanın olduğu gün nasılsa, buradaki patlamanın olduğu gece de öyleydi. Her yerde ceset vardı. Çok kötü bir geceydi. Şimdi kızım öldü, ben ayaklarımdan hafif yaralandım. Oğullarım Adnan ve Diyep ile eşim çok şükür yara almadı. Ama şimdi psikolojik olarak kötü durumdalar, en küçük seste patlama olduğunu düşünerek bağırıyorlar.”

Saldırıda ölen Suriyeli Fatma Zehra’nın annesi Rakde ise yaşadığı acı nedeniyle sakinleştirici iğnelerle uyutuluyor.
(GAZİANTEP-DHA)