'Erdoğan'a, PKK ile ömür boyu mücadele edilemez dedim'

Devlet eski Bakanı Salim Ensarioğlu, Erdoğan'ın iftar davetinde kendisine müzakere masası olmadan silahların susmayacağını söylediğini belirterek "Konuşulanları dikkate aldı, ılımlıydı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu ve Güneydoğu'daki kanaat önderlerine verdiği iftar yemeğine katılan Devlet eski Bakanı Salim Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, PKK ile mücadelede Kolombiya'daki FARC modelini önerdiğini belirterek, "Bir taraftan mücadele sürerken, diğer yandan görüşmelerin yapılması gerektiğini, mücadelenin ömür boyu süremeyeceğini söyledim" dedi.

Ensarioğlu, görüşmede Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Ziya Sözen'in gündeme getirdiği belediyelere kayyım atanması ile ilgili, "Sözen, kendisinin Diyarbakır belediyesine kayyım atanmasını ve bunun sonucuna katlanıp bir ay sonra şehit olmayı kabul ettiğini söyleyince ben araya girdim. Ben, şehit olmaya gerek olmadığını oraya bir ağabey olarak atanmam durumunda 2 yıl hizmet yapacağımı ve 2 yıl sonra halkın seçmesi ile bunu kabul edeceğimi söyledim" dedi. Devlet eski Bakanı Salim Ensarioğlu, böyle bir teklifin gelmesi durumunda ise, hem AK Parti hem de HDP'nin ortak görüşü olarak bir ağabey olarak bu görevi kabul edebileceğini de ifade ederek, "Ama iki yıl sonra seçimle, halkın seçmesi şartı ile kabul ederim" dedi.

'GÖRÜŞME OLMADAN SİLAHLAR SUSMAZ'

Cumhurbaşkanı'na yaşanan çatışmaların bitmesi ve sorunun çözümü için kısa bir not verdiğini söyleyen Devlet eski Bakanı Salim Ensarioğlu şunları söyledi: "Çözüm olarak Kolombiya'daki FARC örneğini verdim. Burada 50 yılda 220 bin insanın öldüğünü ve halen 8 bin FARC militanının olduğunu söyledim. Kolombiya'nın bir taraftan FARC ile mücadele ederken diğer taraftan da FARC ile görüşerek görüşmeleri imza aşamasına getirdiğini söyledim. PKK ile bir taraftan mücadele sürerken, diğer yandan da görüşmelerin yapılması gerektiğini ifade ettim. Mücadelenin ömür boyu süremeyeceğini, görüşmeler yapmadan bunun sürdürülemez olduğunu ifade ettim. Görüşmeler yok iken, silahların susmasından söz edilemeyeceğini, bunun anlamının olamayacağını söyledim."

'ŞEYH VE AĞALARLA DA GÖRÜŞÜLMELİ'

Ensarioğlu, çözüm sürecinde hükümetin PKK, HDP ve İmralı ile görüştüğünü, o zamanda bu çözüm modelindeki masanın bir ayağının eksik olduğunu hep gündeme getirdiğini belirterek, "Bölgedeki kanaat önderleri, şeyh, ağa ve önemli şahsiyetlerin de olması gerektiğini hep söyledim. Ama çözüm sürecinde bu ayak eksik kaldı. Şimdi de çözüm sürecinde eksik olan ayak ile görüşmeler yapılıyor ama bu kez diğer taraftan kimse yok. Yani yine masanın bir ayağı eksik kalıyor. Bütün unsurlarla masada bir araya gelindiğinde ancak çözüm olabilir" dedi.

'CUMHURBAŞKANI ILIMLI GÖRÜNÜYORDU'

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "ılımlı gördüğünü" sözlerine ekleyen Ensarioğlu, "Konuşmalardan kısa notlar aldı. Bölgenin ileri gelenlerini dinledi. Konuşulanları biraz dikkate aldı gibime geldi" diye konuştu. (Diyarbakır/DHA)