Boğaziçi'nde mezuniyet: Saray değil...

Boğaziçi Üniversitesi Mezuniyet Töreni'ninde 2 bin 128 öğrenci kep giydi... Törende öğrencilerin taşıdığı dövizler ve pankartlar dikkat çekti.

DUVAR – Boğaziçi Üniversitesi’nin 149’uncu Mezuniyet Töreni, “Amerika’daki en etkili Türk kadınlarından” biri olarak seçilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkan Yardımcısı Ayşe Cihan Sultanoğlu’nun konuk konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirildi. Tören sonunda, 2 bin 128 öğrenci mezuniyetlerini keplerini havaya atarak kutladı. Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Spor Tesisleri’nde dün saat 18.00’da başlayan tören öncesi, mezun olmaya hak kazanan öğrenciler ve öğretim görevlileri kortej halinde alana girdi. Velilerin de izlediği kortej geçişinde, öğrencilerin taşıdığı dövizler ve pankartlar dikkat çekti.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “1863 yılından bu yana sizler gibi daha nice başarılı, yaratıcı ve sorumluluk sahibi kuşakları yetiştirirken, bu toplumdan aldığını misliyle bu topluma geri vermeye çalışırken bu okulun duruşunu, bakışını belirleyen ilkelerin en başında özgürlük ve açıklık geldi. Bundan 4 sene önce rektör olarak yaptığım ilk mezuniyet töreni konuşmasında da söylediğim gibi; üniversiteler, tüm renkleriyle, sesleriyle, tüm çoğulluğuyla evrene açılan pencerelerdir. Boğaziçi, yıllardır zamanlar ve insanlar değişse de aynı mekânda hocasını ve öğrencisini, dolayısıyla mezunlarını evrene ve evrensel bilgiye açılma çabası etrafında birleştirmeyi başarmıştır. Böylelikle Boğaziçi’nde bağımsız düşünme ve bilimsel eleştiri çabasını merkeze alarak, bilinmeyeni bilmekten, söylenmeyi söylemekten, yazılmayanı yazmaktan korkmayanların sahip çıktığı akademik gelenek kuşaklardan kuşaklara aktarılabilmiştir. Bütün bunların başarılabilmesinin en temel nedeni akademik özerkliği, bilimsel özgürlüğü ve bağımsız düşünceyi sahiplenmemiz, bizi biz yapan değerlerin en başında görmemizdir.” Barbarasoğlu, okul içinde ve dışında, açıklığı ve özgürlüğü her dönemde yaşanan pratiklere dönüştürdüklerini belirterek “Böylelikle okulumuz her zaman kısır siyasi çekişmelerin dışında kalmayı başarmıştır. İddiasını ve gücünü sadece ve sadece bilime ve özgür düşünceye dayandırmış ve bu yolla daha iyiye ve hakikate ulaşma hedefinden şaşmamıştır” dedi.

bogaz

UNDP BAŞKAN YARDIMCISI AYŞE CİHAN SULTANOĞLU KATILDI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı, UNDP Başkan Yardımcısı ve UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Ayşe Cihan Sultanoğlu ise yaptığı konuşmada, eşitsizlikler, sosyal dışlanma, çatışmalar, mali krizler, 65 milyona ulaşan göçmen ve mülteci akımları, iklim değişikliği gibi sorunların yaşandığı dünyamızda gençlere küresel sorunların çözümüne katkıda bulunma çağrısı yaptı. Sultanoğlu,”Önümüzdeki dönemde seçeceğiniz meslek ne olursa olsun, ister özel sektörde, ister kamuda, isterseniz uluslararası bir örgütte ya da bir Sivil Toplum Kuruluşunda, belki de sanat alanında ya da bambaşka bir alanda çalışın, dünyayı daha yaşanır bir yer haline getirme ve gelecek kuşaklar için geride daha iyi bir dünya bırakma şansınız var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, akademik başarılarının yanı sıra, spor, kültür, sanat ve sosyal sorumluluk alanlarındaki dikkate değer faaliyetleriyle öne çıkan mezun olmaya hak kazanan öğrencilere ödülleri verildi. Tören, öğrencilerin, havaya kep atarak mezuniyetlerini kutlamasının ardından sona erdi. (İSTANBUL/DHA)