Genelge: Şehitlik ziyaretleri yasaktan muaf olacak

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede, "şehit ailelerinin arife günü ve bayramın ilk günü ziyaretleri için kısıtlamalarından muaf tutulacağını" açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelgeye göre, şehitlik ziyaretleri arife ve Ramazan Bayramının birinci gününde kısıtlamadan muaf olacak.

“Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” konulu genelgede, "şehit ailelerinin, dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin özel zamanlar olduğu" belirtildi. Bakanlığın genelgesinde şunlar kaydedildi:

"Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Bayram öncesinde valilik/kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm şehit mezarlarının bakım/onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

Şehit aileleri kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda şehit ailelerinin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması için valilik/kaymakamlıklar tarafından il/ilçe müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek."