Gelecek Partisi'nden 'Berû' tepkisi: Yasaklanacak bir tiyatro varsa o da sözde vatanseverlik tiyatrosudur

Gelecek Partisi Kültür Sanat Politikaları Başkanlığı, İBB Şehir Tiyatroları'nda sahnelenecek Kürtçe oyunun yasaklanmasına tepki gösterdi. Yasağa gerekçe gösterilen "kamu düzeni" bahanesini eleştiren parti açıklamasında "Kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle yasaklanacak bir tiyatro varsa o da iktidarın büyük küçük ve buçuk ortağının birlikte oynadıkları bu sözde vatanseverlik tiyatrosudur" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gelecek Partisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı Şehir Tiyatroları'nda Dario Fo'nun oyununun, Kürtçe sahnelenmesine birkaç saat kala yasaklanmasını eleştirdi. Partinin Kültür Sanat Politikaları Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bir tiyatro oyununun Türkçesi kamu düzenini bozmuyorsa Kürtçesi nasıl bozabilir" denildi.

'YASAKLANACAK TİYATRO İKTİDAR VE ORTAKLARININKİDİR'

Partiden yapılan açıklama şu şekilde: 

"İtalyan yazar Dario Fo tarafından yazılan Klaksonlar, Borazanlar ve Bırtlar isimli tiyatro oyunu geçtiğimiz yıllarda Türkçe olarak Türkiye sahnelerinde çok kez sahnelenmiştir. İBB Şehir Tiyatroları tarafından Kürtçe olarak da sahnelenmesi planlanmış ancak oyuna birkaç saat kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından 'kamu düzenini bozabileceği' gerekçesiyle süresiz olarak yasaklanmıştır.

Yazık ki iktidarın yasakçı uygulamalarından nasibini doğası özgürlük olan sanat hayatımız da aldı.

Kürtçenin önündeki engelleri kaldıran, TRT Kûrdi’yi kuran özgürlükçü iradenin yerini tam aksi uygulamaların alması iktidarın kendini tüketmesi anlamına gelir.

Türkiye’nin önünü açan muhafazakar siyaseti rehin alan alan otoriter ulusalcı siyaset artık Türkiye’yi boğuyor ve bundan kültür sanat dünyası da nasibini alıyor.

Bir tiyatro oyununun Türkçesi kamu düzenini bozmuyorsa Kürtçesi nasıl bozabilir.

Kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle yasaklanacak bir tiyatro varsa o da iktidarın büyük küçük ve buçuk ortağının birlikte oynadıkları bu sözde vatanseverlik tiyatrosudur.

Terör örgütü elebaşını, kırmızı bültenle aranan kardeşini devlet televizyonu ekranlarında konuşturanların Kürtçe tiyatroyu yasaklayan skandal kararı ile altına imza attıkları şey kamu düzenini sağlamak, birlik ve beraberliği tesis etmek değil bilakis bu değerlerin altına dinamit koymaktır.

Valilik açıklamasında yer aldığı gibi bir PKK propagandası söz konusuysa İstanbul Valiliği’nin kamuoyunu tatmin edecek şeffaflıkta bir açıklama yapması zarureti vardır."

NE OLMUŞTU?

Dünyanın en önemli tiyatro yazarlarından Dario Fo'nun oyunu 'Yüzsüz', Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû tarafından 'Bêrû' adıyla sahnelenecekti. İBB'nin günler öncesi duyurusunu yaptığı oyun, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından "genel kamu düzenini bozabileceği" gerekçesiyle yasaklandı. İstanbul Valiliği, polislerin baskın düzenlediği oyunun 'Kürtçe olması nedeniyle değil, terör örgütü propagandası yapılacağı' gerekçesiyle yasaklandığını duyurdu. Olaya başta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere kültür sanat camiasından büyük tepki geldi. 

(HABER MERKEZİ)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR