Gelecek Partili Mustafa Mente: Türk Lirası'nın değersiz olmasını savunan kişi Erdoğan'ın danışmanı

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mente Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı Cemil Ertem'in değersiz Türk Lirası tezini savunduğunu söyledi.

Mustafa Mente
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mente, Karar TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtladı. Türkiye Merkez Bankası'nın faiz indirme kararından sonra dolardaki yükselişe değinen Mente, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarından birinin 'değersiz Türk Lirası'nı' savunduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19'dan yüzde 18'e indirmesinden sonra dolar son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı. Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kaybetmesinden sonra 'Cumhurbaşkanı Erdoğan doların yükselmesine bilerek mi izin veriyor? iddiaları konuşulmaya başlandı. Gelecek Partili Mente, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarından birinin adını vererek bu tartışmaların kısmen doğru olduğunu ifade etti. Mente, şunları kaydetti:

"Erdoğan'ın danışmanlarından bir tanesinin Türk Lirası'nın değer kaybetmesi konusunda tezi var. Cemil Bey (Ertem) mesela buna daha yakın. O, Türk Lirası'nın değerli olmaması gerektiğini, ne kadar zayıf bir Türk Lirası olursa ihracatı ve ithalatı daha çok destekleyeceğini düşünüyor."

Mente, Türkiye'de iki başlı ekonomi olduğunu savundu: 

"Türkiye'de şu an paralel ekonomi mevcut. Bu İş veriş süreçleri şeffaf olmayan bir süreç. Oradaki yapı kimse tarafından sorgulanmıyor. Paralel bir evren oluşturulmuş ve oraya dokunamıyorsunuz. Orası özerk bir alan durumunda. Sayın Erdoğan kendi yarattığı ekonomiye kaynak akıtıyor ve finanse ediyor. İlgi alanı sadece bu. Tüm bunların yanı sıra bize patates soğan gibi günlük verileri konuşturmaya çalışıyorlar." (HABER MERKEZİ)