Gazeteci Sinan Aygül tutuklandı

2014 yılında Jeo-Vurgun başlıklı yazısında dönemin AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e 'basın yoluyla hakaret etmek' iddiasıyla hakkında dava açılan gazeteci Sinan Aygül tutuklandı.

Sinan Aygül
Google Haberlere Abone ol

BİTLİS - Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül hakkında, 2014 yılında, Bitlis’te yapılan 450 milyon dolarlık Jeotermal Enerji Projesi’nde yolsuzluk iddiasında bulunduğu 'Jeo-Vurgun' başlıklı haberi nedeniyle dava açıldı. Davadan ceza alan Aygül, bugün tutuklandı.

Cezanın kesinleşmesinin ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Aygül, başka bir davası için gittiği Bitlis Adliyesi’nde gözaltına alındı.

PARA CEZASINI ÖDEMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Gazeteci Aygül hakkında 2015 yılında Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, önemin AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e ‘basın yoluyla hakaret etmek’ suçundan 1.500 TL adli para cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakılmıştı. Aygül, daha sonra yaptığı bir taciz haberinden dolayı aldığı ceza üzerine HAGB kararı açıklandı ve aldığı para cezası kesinleşti.

Aygül’ün avukatı Burhan Aksoy, yazısında geçen 'kurt siyasetçi' ifadesi nedeniyle Aygül'ün tutuklandığını belirterek cezanın basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik olduğunu söyledi. Aksoy, “1500 TL adli para cezası, 75 gün hapis cezasına tekabül ediyor. Ödenmesi durumunda tahliye işlemi gerçekleşecek. Ödeme zamanı ve dolayısıyla hapis cezasının ne kadar süreceği müvekkilimin vereceği karara bağlıdır” diye konuştu.

‘KARARIMIN ARKASINDAYIM’

Cezanın açıklandığı 2021 yılının kasım ayında yaptığı açıklamada, verilen cezanın basın ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğunu söyleyen Aygül “Gazeteciyim ve güncel bir konuda haber verme maksatlı bir köşe yazısı kaleme almıştım. Görülen davada yazdığım yazıda söz konusu siyasetçi ile ilgili ‘kurt siyasetçi’ şeklinde bir tabir kullandım. Bu bir deyim ve anlamı da açık. İlgili kişi de bir siyasetçi. Eleştiri sınırları belli. Dava açılması bile abesken bu davadan ceza almak basın ve ifade özgürlüğü açısından çok acı bir durum. Mahkemenin bu kararına karşı sivil itaatsizlik hakkımı kullanıyorum, adli para cezasını ödemiyorum" demişti.

Sinan Aygül, Bitlis E Tipi Cezaevi'ne gönderildi. (DUVAR)

 

Etiketler Sinan Aygül Bitlis