GADEV Alevi Akademisi dersleri başlıyor

GADEV Alevi Akademisi’nin, Prof. Dr. Şükrü Aslan tarafından verilecek olan “Kimlik, Etnisite, İnanç ve Alevilik” başlıklı ilk dersi yarın saat 13.00’te başlayacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - GADEV Alevi Akademisi, eğitimlerine yarın saat 13.00’te İstanbul’daki Garip Dede Cemevi’nde başlayacak. Prof. Dr. Şükrü Aslan tarafından verilecek olan ve Alevilerin inanç alanından bir kimlik olarak etnisiteleri kesen boyutları ve niteliklerinin vurgulanacağı "Kimlik, Etnisite, İnanç ve Alevilik" adlı ilk ders, halka açık olacak.

Eğitim, “Sosyal Bilim Perspektifinden Türkiye’de Alevilik” ve “Alevilikte Yol-Erkan, İnanç ve Ocaklar” başlıklı iki program halinde yürütülecek. 

ÜÇ TEMEL HEDEF BELİRLENDİ

Birçok akademisyenin yer alacağı Alevi Akademisi’nde temel olarak belirlenen üç hedef şöyle:

  1. Aleviliğin tarihsel, kültürel, inançsal ve düşünsel dünyasına ilişkin bilgi, belge, belgesel film ve alan çalışmaları yaparak, süreli-süresiz kitap, dergi, bülten ile dijital yayınlar yapmak. Sempozyum, konferans, panel vb. etkinlikleri belirli ihtiyaçlar çerçevesinde gerçekleştirmek. Ayrıca araştırmalara kaynaklık edecek bilgi, belge arşivi ve kütüphane oluşturmak.
  2. Alevilik/Alevilere ilişkin alan çalışmaları yapmak, üniversitelerde Aleviliğe ilişkin tez hazırlayanları ve akademik çalışma yürütmek isteyenleri belirli koşullar çerçevesinde desteklemek, yurtiçi ve yurtdışından farklı kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmek.
  3. -Her yıl belirli tarih aralıklarında belli sayıda öğrenci kaydı alıp, bir ders müfredata uygulamak ve gerekli koşulları yerine getirenlere sertifika vermek.

Akademide yer alan derslere buradan ulaşılabilir. 

.