Bildirici: CHP’nin medya ile yaptığı anlaşmalar etik ihlallere yol açıyor

CHP'nin Halk TV ile ilişkisini kesmesini değerlendiren Faruk Bildirici, "CHP’nin Halk TV ve diğer medya kuruluşlarıyla yaptığı anlaşmalar, etik ihlallere yol açıyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, CHP'nin Halk TV ile tüm ilişkilerinin son bulduğunu açıklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP'nin muhalif medyayı yıllardır desteklediğini belirten Bildirici, partinin 5 TV kanalı, üç radyo, 18 gazete ile de benzer anlaşmalarının bulunduğunu ifade etti. CHP'nin medya kuruluşlarıyla yaptığı bu anlaşmaların bazı etik ihlallere yol açtığına dikkat çeken Bildirici, şunları yazdı:

"1-     CHP, reklam ve kampanya videolarının yayını için ödeme yapabilir, bunda sorun yok. Ama 'haber' işin içine girince durum değişir. Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmaları, Grup Başkanvekilleri ile Parti Sözcüsünün basın toplantıları haberin konusudur.

2-     Siyasi etkinliklerin canlı yayımlanmasına 'haber değeri'ne bakılarak karar verilir. Ama CHP etkinliklerinde 'haber değeri' yerine 'ödenecek para'nın belirleyici hale gelmesi gazetecilik ilkelerinin açıkça ihlalidir. Kamu yararı ilkesi çiğnenmiş olur.

3-     CHP’nin toplantılarının para karşılığı canlı yayımlandığının izleyiciye bildirilmemesi de yanlış. Gazeteler ve internetteki 'Bu bir reklamdır' ya da 'Sponsorlu yayın' gibi uyarılar koymadan canlı yayın yapmak izleyiciyi kandırmaktır; “örtülü reklam/tanıtım” yapmaktır.

4-     Haber ile parasal ilişkilerin bu şekilde içiçe geçmesinin meşru görülmesi, siyasi olmayan, örneğin belediyeler, sağlık, eğitim gibi konularda da para karşılığı yayın yapılması sonucunu doğurabilir. Nitekim birçok kanalda böyle 'örtülü reklam/tanıtım' niteliğinde programlar ve canlı yayınlara da rastlıyoruz.

İktidar yanlısı televizyonların Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP sözcülerinin konuşmalarını baştan sona canlı yayımlaması ve özellikle sağlık alanında paralı yayınlar yapması muhalif medyanın 'paralı canlı yayınları'na haklılık kazandırmaz. Pekâlâ etik ilkeleri çiğnemeden ve parayı haber değerinin önüne geçirmeden haber televizyonculuğu yapmanın yolları bulunabilir." 

'CHP 'KÜSTÜM, OYNAMIYORUM' TAVRINA GİRİYOR'

CHP'nin Halk TV ile olan sözleşmesini feshetme şeklinin de hoyratça olduğunu söyleyen Bildirici, şu ifadeleri kullandı:

"Benim bildiğim, bir parti, bir medya kuruluşunda aleyhte ya da istemediği türden bir yayın olduğunda ona itiraz eder, karşı açıklama yapar. İletişim tekniklerini kullanarak yanıtlamak varken CHP, 'Küstüm sizinle oynamıyorum', 'Sizinle ilişkiyi kestim' tavrı içine giriyor. CHP gibi bir partinin iletişim yöntemi bu olmamalıydı.

Serhan Asker’in, 'Görkemli Hatıralar' programına Antalya’da uygulanan engelleme de bir fecaatti. Döşemealtı’nın CHP’li Belediye Başkanı Turgay Genç, son anda programa çıkmaktan vazgeçtiği gibi, Kırkgöz Hanı’nda çekim iznini de iptal etti. Yine gerekçe açıklanmadı ama CHP Genel Merkezi’nin tavrıyla bağlantılı bu engelleme medya özgürlüğüne müdahaleydi.

Dahası, CHP’nin Halk TV’ye yönelik tavrının anlaşma iptaliyle sınırlı kalmayacağını, programlara konuk olarak çıkmama, haber ilişkisi kurmama gibi sonuçları da olacağını gösteriyor. CHP, CNN Türk’e uyguladığı ambargoyu şimdi de Halk TV’ye uygulayacak gibi…." 

YAZININ TAMAMI