Eskişehir'de valilik tarafından yasaklanan festival 9-12 Haziran'a ertelendi

Eskişehir Valiliği'nin toplu etkinlik yasağının ardından ertelenen Anadolu Fest müzik festivali 9-12 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eskişehir Valiliği, 12-15 Mayıs tarihlerinde Teoman, Haluk Levent, Hayko Cepkin, Levent Yüksel ve Yeni Türkü gibi isimlerin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan Anadolu Fest ismindeki müzik festivalinin hemen öncesinde ildeki toplu etkinlikleri 15 gün süreyle yasaklama kararı aldı.

Festival 9-12 Haziran tarihlerine ertelendi.

Valilik pazartesi günü, 10-24 Mayıs tarihleri arasındaki konser, şenlik ve festival de dahil olmak tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.
Yasağın gerekçesi olarak da "huzur ortamı ile kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin, genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi" gösterildi.

Söz konusu festivalin açıklanan yasak gerekçelerinden hangisini ihlal ettiği Valilik tarafından netleştirilmedi.

MAHKEMEYE YAPILAN İTİRAZ REDDEDİLDİ

Eskişehir’de 12-15 Mayıs tarihleri arasında müzik festivalini yapmayı planlayan organizasyon şirketi, etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklamasına ilişkin İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru kabul edilmemesi üzerine yeni tarih belirlendiğini açıkladı. Şu ana kadar satılan biletlerin 9-12 Haziran’da yapılacak festival içinde geçerli olduğu belirtilen açıklamada, "Eskişehir Valilik makamının aldığı 15 günlük konser ve festival yasaklama kararına ilişkin yürütmeyi durdurma talebimiz yine benzer sebeple reddedildi. Alınan bu yasak kararıyla gerçekleşmesi planlanan, ‘Anadolu Fest’ adlı festival organizasyonumuz iptal edilmişti. Bu nedenle festival, Eskişehir Valiliği’nin belirttiği 15 günlük yasağın sona erdiği tarihten sonraki bir zaman dilimine; 9-12 Haziran tarihleri arasına ertelenmiştir. Yaşanılan ve yaşatılan mağduriyet için üzgünüz. Festivalin yeni tarihlerinde alınan tüm biletler geçerlidir. Katılama müsait olmayacak değerli dinleyicilerimin bilet iadesi aldığı kanal üzerinden yapılacaktır” denildi.

'BUNLARA ALIŞMAMAMIZ LAZIM'

BBC Türkçe'nin haberine göre festival programında yer alan müzisyen Niyazi Koyuncu, yasakların politik kararlar sonucu getirildiğini söyledi. Ülkenin dört bir yanında yapılan festivallerin müzisyenler için maddi manevi çok önemli olduğunu belirten Koyuncu, "İçki var diyerek, eğlenmeyi, sosyalleşmeyi yasaklıyorlar. Bunlara alışmamamız lazım" diye konuştu.

Koyuncu, bugün Eskişehir'de bir festivalin yasaklanmış olmasının, yarın başka şehirlerde yapılacakların da önüne geçebileceği yönündeki kaygısını da dile getirdi ancak "Müzikseverlerin bu meseleye sahip çıkması oldukça umut verici" dedi.

'ESKİŞEHİR HALKI VALİLİKTEN DAHA BÜYÜKTÜR'

Bu arada Eskişehir Halkevi, Eskişehir Valiliği’nin 9 Mayıs’ta aldığı kentte 15 gün süreyle açık alanlardaki etkinlikleri yasaklama kararına karşı yürütmeyi durdurma ve iptal talebiyle idare mahkemesinde dava açtı. Halkevleri MYK üyesi Avukat Pınar Çelik Arpacı, “Bir kent, bir gece vakti, tek bir adamın keyfi bir şekilde vermiş olduğu yasaklama kararıyla yönetilemez. Eskişehir Valiliği’nden daha büyüktür Eskişehir halkı” dedi. (HABER MERKEZİ)