Erdoğan: 15 Temmuz'un sulandırılmasına izin vermeyeceğiz

Darbe girişiminin yıl dönümünde konuşan Erdoğan, "Milletimizin irfanını ölçmeye, kontrollü darbe iftirası atan gafillerin kıratı yetmez. 15 Temmuz'un sulandırılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin 7. yılında İstanbul'da düzenlenen törende konuştu.

"85 milyon olarak yine tek yürek, tek bileğiz. Şehitlerimizi anmak, milli irade zaferimizi kutlamak üzere bir aradayız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darbecilere geçit vermeyen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Millet canı pahasına darbeye direnirken, hainlere alkış tutan o habis elleri; insanlar şehadete koşarken, darbecilerle anlaşıp tankların arasından kaçan korkakları; gencecik çocuklar toprağa düşerken, bu çocukların katillerine kadeh kaldıran haysiyet fukaralarını unutmadık, unutmuyoruz. Unutursak ihanet çetelerinin karşısına dikilen her yaştan kahramana mahcup oluruz. Unutursak benzer felaketlerin tekrar yaşanmasına yol vermiş oluruz. Pusuda bekleyen odaklara hep beraber net bir mesaj yolluyoruz. Değil üzerinden 7 yıl, 70 yıl da geçse 15 Temmuz'un unutulmasına, unutturulmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

'HER SİYASİ GÖRÜŞTEN İNSANIN NASIL BİR GECEDE KENETLENEBİLECEĞİNİ GÖSTERDİK'

"Sadece kanlı ve kalleş bir darbe teşebbüsünü püskürmekle kalmadık. Nesilden nesile anlatılacak büyük bir destan yazdık. Milli iradenin teslim alınamayacağını, nasıl birlik olunacağını tüm dünyaya gösterdik. Her yaştan, zümreden, siyasi görüşten insanın bağımsızlığı söz konusu olunca bir gecede nasıl kenetlenebileceğini ortaya koyduk."

'MİLLETİMİZ TEK CEPHE OLARAK HAİNLERE DUR DEDİ'

"15 Temmuz ömürlerinin baharında tankların, tüfeklerin karşısına hiç düşünmeden geçenlerin direnişidir. Tarlasının 1 yıllık hasadını, kamyonunun, traktörünün lastiğini yakıp, darbecileri durdurmanın direnişidir. Meydanlarda demokrasi nöbeti tutan milletimizin direnişidir. İstiklal ve istikbalini terör örgütlerinin tasarrufuna bırakmamak için şehadet şerbetini içenlerin direnişidir. Ümidini Türkiye'ye bağlamış mazlumlara umut aşılayan yüce gönüllerin direnişidir. Gayesi, vicdanı, acısı, sevinmesi bir olan aziz milletimiz tek cephe olarak hainlere canı pahasına dur demiştir.

Bu cephede 85 milyonun maşeri vicdanı vardır. Bıyığı yeni terlemiş pırıl pırıl gençlerin samimiyeti vardır. Hanımlar unutmayın; burada Nene Hatunların, Şerife Bacıların, Kara Fatmaların fedakârlığı vardır. Ben sizleri böyle görüyorum. Şehit polis Cennet kızımızı böyle görüyorum. Onlar yılmadılar ve şehadete yürüdüler. Ellerine bayraklarını almış hainlere karşı koyan kadınlarımızın cesaretini unutamayız. Şehit olacağını bile bile tek başına darbecilere direnen yiğitlerin imanını unutamayız. Siyasi farklılıklarını bir yere bırakıp omuz omuza verenlerin basiretini unutamayız. Bu cephe var oldukça, Allah'ın izniyle kimse milletimizin iradesine zincir vuramaz."

ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA: BUNLAR KORKAK

"15 Temmuz akşamı Atatürk Havalimanı'nda saat 23.15'te gelen Bay Bay Kemal'in tankların arasından nasıl sıyrılıp gittiğini biliyorsunuz değil mi? Tankların arasından FETÖ'cüler Bay Bay Kemal'i nereye götürdüler, aldılar Bakırköy Belediyesi'ne götürdüler. Ne dedi: 'Benim Erdoğan'ın geleceğinden haberim olsaydı ben de beklerdim' dedi. İnanalım mı? Ben de senin öyle gideceğini bilseydim, uçağımızı biraz daha erken indirip orada seninle buluşurdum. Bunlar korkaktır, pısırıktır, bunlardan bir şey olmaz."

'TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN SEMBOLLERİNİ HEDEF ALDILAR'

"15 Temmuz elbette öncelikle bize ve hükümetimize karşı yapıldı. Darbeci hainler canımıza kast edecekler kadar gözlerini karartmışlardı. Kaldığımız yere gönderilen suikast timinden kıl payı kurtulduk. O gece bunun gibi nice badire ve saldırı atlattık. Benim korumalarım şehit oldular. Ancak 15 Temmuz kalkışmasının asıl muhatabı milletti, milli iradeydi, ülkemizin bağımsızlığıydı. Türkiye sıradan bir darbe teşebbüsüne değil topyekün işgal girişimine maruz kaldı.

Darbecilerin hedefi olan kurumlara baktığımız bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Milletin evi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyemiz bombalandı. Milli iradenin tecelligahı olan TBMM bombalandı. MİT Başkanlığımız, Özel Harekat Başkanlığımız, Ankara Emniyet Müdürlüğümüz ve diğer birimlerimiz çok ağır saldırıya uğradı. Hainler sadece hükümeti devirmeye çalışmadılar aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin sembollerini hedef aldılar."

'MEHMETÇİĞİ YEDİRMEYİZ'

251 şehidimiz oldu. 2 bin 200'ü aşkın gazimiz oldu. Milletimizin peygamber ocağı olarak gördüğü ordusuyla arasını açmayı hedeflediler. Biz ordumuza peygamber ocağı olarak bakarız. Ama onların böyle bir derdi yok. Dikkat edin bizim askerimizin adı Mehmetçik. Neden bizim askerimize Mehmetçik demişiz. Küçük Muhammet adına Mehmetçik demişiz. Tarihten böyle gelir. Onun için Mehmetçik çok önemli. Mehmetçiği yedirmeyiz, yedirtmeyiz. Gereği neyse yaparız. 

'KÖPRÜNÜN İŞGAL EDİLMESİ BİR MESAJDI'

"Devlet millet kaynaşmasını dinamitleyerek milli bünyemizde onulmaz yaralar açmak istediler. Doğu ile batıyı, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan köprünün işgal edilmesi de kuşkusuz bir mesajdı. İşte o köprü burada. Ne oldu? İşgal edebildiler mi? Benim milletim, kadını, erkeğiyle tankların altına yattı ve orada direndi, köprümüz işgal edilmedi, edilemedi. 15 Temmuz direnişiyle işte tüm bu kirli senaryoları yırtıp attık. Köle olmayacağız, mandaya boyun eğmeyeceğiz, devletimizi parçalatmayacağız, Türkiye'yi işgal ettirmeyeceğiz, ezanlarımızı susturmayacağız, şanlı bayrağımızı indirtmeyeceğiz dedik."

'15 TEMMUZ'U ANLAMAYANLAR ÇANAKKALE'Yİ, SAKARYA'YI ANLAYAMAZ'

"Açık söylüyorum, 15 Temmuz ruhunu anlamayanlar Çanakkale'yi, Sakarya'yı, Dumlupınar'ı anlayamaz. Milletimizin kodlarındaki istiklal aşkını anlayamazlar. Daha darbe girişiminin ilk saatlerinde Ankara'yı bombalayan bizden olamaz diyerek, Anadolu şehirlerinden Ankara'ya sel olup akan bu milletin evlatlarını anlayamaz. Allah devlete millete zeval vermesin diyen ağzı dualı anaları anlayamaz. 15 Temmuz'u anlamayanlar bu milletin çapulcu, çakala, cuntacıya eyvallah etmeyen soylu duruşunu anlayamaz. Varlığımızı şehitlerimize borçlu olduğumuzu anlayamaz."

'15 TEMMUZ DİRENİŞİNİ LEKELEMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK'

"15 Temmuz direnişini lekelemeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Canıyla imtihan edilip imtihandan geçen milletimizin irfanını ölçmeye, 15 Temmuz'a kontrollü darbe iftirası atan gafillerin kıratı yetmez. 15 Temmuz'un sulandırılmasına ne biz ne de milletimizi izin vermeyecektir. Türkiye var oldukça 15 Temmuz destanımız bir zafer şarkısı gibi dilden dile aktarılmaya devam edecektir."

'TÜRKİYE'Yİ SOSYAL KAOS VE DARBE GİRDABINDAN KURTARDIK'

"Son 21 yılda her alanda tarihi nitelikte reformlar yaptık. Demokrasimizin üzerindeki vesayet gölgesini hamdolsun biz kaldırdık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle ilk defa sandık aracılığıyla yönetim sistemimizi değiştirme başarısı gösterdik. Sivil iradeyi tüm unsurlarıyla hakim kılarak Türkiye'yi siyasi istikrarsızlık, sosyal kaos ve darbe girdabından kurtarmış olduk."

'BAY BAY KEMAL KANDİL'DEN DESTEK ARIYOR'

"Ülkemiz ayağına vurulan prangaları söküp, attıkça çıkarlarını daha güçlü savunmaya, hakkını daha dirayetli bir şekilde aramaya başladı. Ordu, emniyet, mülkiye ve adliye teşkilatlarımız FETÖ'cü hainlerden temizlendikçe asli görevlerini daha iyi yapar hale geldi. Terörle mücadelemiz Cudi, Gabar, Tendürek, Bestler Deresi'nde, sınır ötesinde çok daha güçlü şekilde devam ediyor.

Suriye'ye yönelik harekatlarımızda ülkemizi terör koridoruyla çevreleme planlarını boşa çıkardık. Bölücü terör örgütü mensupları başlarını kaldırdıkları anda devletimiz demir yumruğunu tepelerine indiriyor. Ama birileri de Kandil'den destek arıyor. Ne diyor, 'Biz Bay Bay Kemal'in yanındayız' diyor. Ya millet senin yanında olmadıktan sonra avucunu yalarsınız. Biz milletimizle yürüyoruz, onlar Kandil'le yürüyor. Aramızdaki fark bu."

'FETÖ'CÜLERE DÜNYAYI DAR EDİYORUZ'

"Devletimizin tüm imkanlarını kullanarak FETÖ'cüleri dünyayı dar ediyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde eğitim kurumu kılıfı altında faaliyet gösteren fitne yuvalarının kapatılmasını veya Türkiye Maarif Vakfı'na devredilmesini sağladık. Firari durumda olan yargılanmak üzere ülkemize iadesini gerçekleştirdik. Örgütün mahrem yapılanmasını deşifre etmeye yönelik operasyonlarımız aralıksız sürüyor.

Dost ve kardeş ülkeler başta olmak üzere bu örgütün gerçek yüzünü fark edip, FETÖ'ye karşı tedbir alan devletlerin sayısı günden güne artıyor. Son olarak NATO zirvesinde FETÖ'yle birlikte diğer terör örgütlerine karşı tavizsiz duruşumuzu bir kez daha ifade ettik. NATO zirvesindeki havayı gördünüz değil mi?" (HABER MERKEZİ)