VİDEO

Elazığ'dan Paris'e olimpiyat yolculuğu

Bugün, Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye'yi temsil edecek bir kadın sporcuyu daha yakından tanıyacağız: Gizem Özer.

2001 yılında doğan Özer, boksa 16 yaşında Elazığ Belediye Spor Kulübü’nde başladı. 2017’den bu yana birçok madalya kazanan Özer’in tam sekiz Türkiye Şampiyonluğu var.

Olimpiyata katılma hakkını Polonya’daki 2023 Avrupa Oyunları’ndaki bronz madalya ile kazanan Özer, bu yaz 60 kiloda yeni madalyanın peşinde olacak. Genç yaşına rağmen şimdiden birçok şampiyonluğa imza atan Gizem Özer, Hırvatistan'da düzenlenen 22 Yaş Altı Avrupa Boks Şampiyonası'nda gümüş, 2022 Akdeniz Oyunları’nda bronz madalya kazandı. Ayrıca Balıkesir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Üniversiteler Boks Uni-lig Türkiye Şampiyonası'nda birinci oldu.

Onlarca şampiyonluğu bulunan sporcu, boksa nasıl başladığını ve olimpiyatlara uzanan yolculuğunu şöyle anlatıyor:

Elâzığ’da mahallemizdeki erkek çocukları boksa gidiyordu, ben de onlardan heves ederek boksa başladım. Çok istedim, çok çalıştım ve her gün antrenmanlarımın hakkını verdim. Hocamla birlikte üstüne koyarak, zorlukların, sıkıntıların, üzüntülerin üstesinden gelerek, istikrar, azim, çaba, disiplin ve hırsın harmanlanması sonucu olimpiyatlara giden yolu birlikte inşa ettik.

Olimpiyatlar öncesinde son ciddi sınavını Nisan ayında Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen 2024 Büyükler Avrupa Boks Şampiyonası'nda veren Gizem Özer, çeyrek finale yükselmeyi başardı.

Özer, olimpiyatlara hazırlık sürecini, Sırbistan’daki turnuvanın nasıl geçtiğini ve bu yaz hedefinin ne olduğunu şöyle anlattı:

Sırbistan’daki turnuvam Avrupa Şampiyonası ilk eleme maçımı İtalya ile yaptım ve 32 aldım. Çeyrek finalde Tokyo 2020 Olimpiyat şampiyonu ile maça çıktım ve maçımız berabere bitti. Hakem kararına tekrar gidildi bu şekilde çeyrek finalde elendim. Bu yaz Paris’te hedefim final oynamak ve daha sonra da olimpiyat şampiyonu olmak. O madalyayı ülkemize getirmek istiyorum.

 Olimpiyat hazırlıklarını sürdüren Özer, 2024 yılında Kocaeli’de düzenlenen Büyük Kadınlar Türkiye Boks Şampiyonası'nda 8. Türkiye şampiyonluğunu elde ederek zaferlerine bir yenisini ekledi.

Türkiye, bu yaz ondan olimpiyat madalyası bekliyor...

(HABER MERKEZİ)