Tarihi rekor seviyeye gelen dolar neden yükseliyor?

Dolar, 7,40 olan yeni eşik noktasını da aşarak, rekor üstüne rekor kırdı. Güne 7,38 liradan başlayan dolar gün içinde yükselişini sürdürerek, yeni tarihi zirve olarak 7,45 lirayı gördü. Peki dolar neden yükseliyor?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TÜİK'in açıkladığı verilere göre ağustos ayında enflasyon, yüzde 11,77 oldu.  Enflasyon rakamları sonrası gözler piyasaya döndü.

İstanbul serbest piyasada güne 7,38 liradan başlayan dolar, enflasyon verileri sonrası rekor kırarak 7,43 lirayı gördü. Yükselişini sürdüren kur ilerleyen saatlerde yeni tarihi rekor seviye olarak 7,45 liraya kadar çıktı.

8,72 liradan açılış yapan euro ise 8,82 liradan satılıyor. İngiliz sterlini  9,90 liradan el değiştiriyor.

İstanbul'da kuyumcularda gram altın 466 liradan, çeyrek altın ise 761 liradan satılıyor.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Mevsimsel etkiye rağmen enflasyonun yükselmeye devam etmesi, kamu bankalarının yanısıra Merkez Bankası'nın dövizi frenlemek için sürekli olarak döviz satması sonucu rezervlerinin eksiye geçmesi, 400 milyar doların üzerindeki dış borç, korona salgını ve özellikle Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim gibi uluslararası ilişkilerdeki yükselen tansiyon, döviz kurlarının yükselmesinde etkili oluyor. Korona salgını dolayısıyla yabancı turist sayısındaki büyük düşüşe bağlı olarak, döviz girdisinin azalması da bir başka etken.

Reuters haber ajansı, para piyasası traderlarının yaptığı hesaplamalara göre Merkez Bankası ve kamu bankalarının 2019’un başından bu yana TL’yi desteklemek için piyasaya yaklaşık 110 milyar dolar sattığını aktarıyor.

TL DEĞER YİTİRİYOR

Finans uzmanı Dr. Murat Kubilay, bu durumun, doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasıyla pek ilgili olmadığına dikkat çekerek "Daha çok TL'nin değer kaybıyla ilintili. Yüzde 50 dolar, yüzde 50 euro olan sepet kur da rekor düzeyde. 24 Eylüldeki TCMB toplantısına kadar bu baskı sürecek" diyor.

Kubilay, kamu bankalarının 9 hafta üst üste döviz açık pozisyonunun sona erdiğine de dikkat çekiyor. 3 bankadan hangilerinin aşım yaptığının bilinmediğini belirten Kubilay "Ancak döviz açık pozisyonunun Devlet Hazinesi'ne aktarıldığını kesin biliyoruz. Bu esnadaki kur artışı nedeniyle milyonlarca TL zarar yazıldığını da not düşelim" diyor.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Merkez Bankası rezervleri 4 milyar dolar eridiMerkez Bankası rezervleri 4 milyar dolar eridi

Etiketler Dolar Altın Borsa