ABD'de başkanları giydiren firma battı

ABD'nin en büyük hazır giyim firmalarından Brooks Brothers iflas koruma başvurusunda bulundu. Firma, alıcı bulabilmek için ilk etapta dünya genelindeki 500 mağazasından 250'sini kapatacak.

DUVAR – Korona virüsü salgını, giyim sektörünü derinden sarsmaya devam ediyor. 1818 yılında kurulan ve 40 ABD başkanının yanı sıra pek çok üst düzey yöneticiyi giydirmesiyle bilinen perakendeci Brooks Brothers iflas etti. Mayıs ayında piyasadan 20 milyon dolar borçlanan şirket, “Chapter 11” kapsamında mahkemeye başvurup iflas koruma istedi. İflas sürecinde işletmenin faaliyetlerini desteklemek ve şirketin satışını sağlamak iki kreditörle 75 milyon dolarlık finansman için anlaştı.

ABD merkezli Victoria’s Secret’in Londra şubesi ile Hertz iflas ederken Nike yüzlerce işten çıkarma yapacağını açıklamıştı. ABD’de bu yıl 15 bin civarı mağazanın kapanacağı tahmin ediliyor. Zara bin 200, La Chapelle 4 bin 391, Starbucks 400 mağazasını kalıcı olarak kapattığını duyurmuştu. Chanel, Hermes, Patek Philippe, Rolex üretimini durdurdu. Airbnb 12 yıllık emeklerinin 6 ayda mahvolduğunu açıkladı. Koronavirüs öncesi yüzde 3 ile tüm zamanların en düşük işsizlik oranına sahip olan ABD’de virüs sonrası 45 milyonun üzerinde istihdam eridi ve işsizlik tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 25’i aştı.

 

ALICILAR FİRMAYI DAHA AZ MAĞAZALI İSTİYOR

Geçen yıl 991 milyon dolarlık ciro yapan şirket, bunların yüzde 20’sini internet üzerinden gerçekleştirmişti. Brooks Brothers, perakendeciliğin yanı sıra United Airlines, Macy’s, Netjets gibi şirketlerle toptan üniforma anlaşmalarına da sahip. Habertürk’te yer alan habere göre şirketten yapılan açıklamada, “Geçen yıl boyunca Brooks Borthers yönetimi ve finansal ve hukuki danışmaları şirketin geleceği için satış da dahil olmak üzere stratejik seçenekleri değerlendirmektedir. Bu süreçte Covid-19 işlerimiz üzerinde yıkıcı etkiye sahip oldu.” denildi.

ABD medyasında Brooks Brothers’ın için pek çok alıcı olduğu ancak bunların çoğunun markayı daha az mağaza ile almak istediği belirtiliyor.

Dünya genelinde 500’den fazla mağazası olan ve 4 bin 25 kişi çalıştıran Brooks Brothers 51 Kuzey Amerika mağazasını kapatma kararı aldı ve sayının 250’yi bulabileceği belirtiliyor.

Satış mağazalarının yanı sıra üretim atölyeleri de kapatmalardan etkilenecek. 15 Ağustos itibarıyla takım elbise, kravat ve gömlek üretiminin yüzde 7’sinin yapıldığı Massachusetts, Kuzey Carolina ve New York’ta bulunan tesisler kapatılacak.