EKONOMİ

Eczacılar: Çok sayıda ilaç SGK kapsamından çıkarılacak

SGK'nin çok sayıda ilacı geri ödeme listesinden çıkaracağı ve ödenen fark uygulamasının yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürülmeye hazırlanıldığına dair duyum aldıklarını açıklayan Türk Eczacılar Birliği, "İlaca erişimin kısıtlanması, aynı zamanda daha büyük sağlık sorunlarını da davet etmek demektedir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Türk Eczacıları Birliği (TEB) çok sayıda ilacın geri ödeme listesinden çıkarılacağına ve eşdeğer ilaca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen fark uygulamasının yüzde 10’dan yüzde 5’e çekileceğine ilişkin duyumlar aldıklarını açıkladı. TEB, söz konusu uygulamadan halk sağlığının, yerli ilaç politikasının, yerli ilaç üreticilerinin ve eczacıların zarar göreceğine dikkat çekildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen kısmın yüzde 5’e çekileceğine dair iddiaları TEB şu şekilde değerlendirdi:

'YERLİ İLACA DARBE'

“Vatandaşın cebinden ilaca ödenen kısmın artması, ilaç alanının ve ilaç alım gücünün daraltılması anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra geri ödeme listesinden çıkarılacak ilaçlar; vatandaşın daha pahalı ilaçlara yönelimine sebep olacak, halkın alım gücünü düşürecek ve halk sağlığına olumsuz etki edecektir. Öte yandan eşdeğer ilaçlar, büyük oranda yerli ilaçtan oluşmaktadır. Ülke olarak bir yandan yerli ve milli ilacın gelişmesi adına adımlar atarken, bir yandan da eşdeğer ilaca ödenen payın azaltılması birbiriyle bağdaşmamaktadır. Bu yapılan, yerli ilaca darbe vurmaktan başka bir şey değildir. Bunun sonucunda yerli ilaç politikamızın zedelenmesi kaçınılmazdır. Bu uygulamadan en çok zarar görecek olanlar; yerli ilaç sanayisi, vatandaş ve eczacılardır.”

'İLACA ERİŞİM ZORLAŞACAK'

İddiaların doğru olması durumunda halkın ilaca erişiminin zorlaşacağı ifade edilen açıklamada şöyle denildi: “Tüm bu iddiaların gerçeklik payı var ise halkın ilaca ulaşımını zorlaştıran bir durum ortaya çıkacaktır. Kaldı ki daha önce de benzer yöntemler denenmiş; ancak bu yöntemler hiçbir şekilde tasarrufa neden olmamış, aksine geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçların fiyatlarının artmasına, halkın ilaca erişiminin zorlaşmasına ve reçeteye daha pahalı ilaç kalemlerinin eklenmesine neden olmuştur. İlaca erişimin kısıtlanması, aynı zamanda daha büyük sağlık sorunlarını da davet etmek demektedir. Türk Eczacıları Birliği olarak, bu duyumlar ile ilgili ivedilikle şeffaf bir bilgilendirmeyi ve SGK’nın yanıldığımızı ifade etmesini beklediğimizi tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısı yapıyoruz." (DUVAR)

Etiketler sgk ilaç TEB eczacılar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR