TÜPRAŞ’ın Kırıkkale rafinerisinde işçiler eylem yaptı

TÜPRAŞ’ın Kırıkkale rafinerisinde çalışan Petrol- İş üyesi işçiler iş bırakma eylemi yaptı. Sendikanın açıklamasına göre işveren, 2019-2020 dönemini kapsayacak TİS görüşmelerinde işçilerin kazanılmış haklarını almak istiyor.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - TÜPRAŞ’ın İzmir, İzmit, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde örgütlü Petrol-İş ve işveren arasında süren 2019-2020 dönemini kapsayacak toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden sonuç çıkmadı. Sendikaya göre işveren, geçmiş dönemden kazanılmış hakları bu TİS masasında almaya çalışıyor. İşveren 2 yıl olan TİS süresini 3 yıla çıkarmak, vardiya sisteminde ve ücretli mazeret izni hükümlerinde değişiklik yapmak istiyor.

‘KRİZİN YÜKÜ İŞÇİNİN SIRTINA YIKILMAYA ÇALIŞILIYOR’

İşçiler, İzmir, İzmit rafinerilerindeki eylemin ardından bu kez de Kırıkkale rafinerisinde de eylem yaptılar. Eyleme CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal da katıldı. Kırıkkale'deki eylemde konuşan Petrol- İş Kırıkkale Şube Başkanı Murat Kaya, 9 oturumda gerçekleşen görüşmelerden sonuç alınamadığını ve 2 gündür iş bırakma eylemi yaptıklarını söyledi. Kaya ülkedeki ekonomik krizin yükünün işçinin sırtına yıkılmaya çalışıldığını vurgulayarak, “İşverenin tutumundan dolayı 2 gündür buradayız ama hakkımızı alana kadar süresiz burada olacağız” dedi.

ÖRGÜTLÜ 4 BİN 300 İŞÇİ BULUNUYOR

TÜPRAŞ’ın 4 rafinerisinde örgütlü 4 bin 300 işçi bulunuyor. TÜPRAŞ’ın 2018 yılında cirosu bir önceki yıla göre yüzde 64 oranında arttı ve 88.6 milyar liraya ulaştı. Faaliyet kârı yüzde 18 artışla 5.7 milyar liraya çıktı. (DUVAR)