Fitch, 2019'da yüzde 4 faiz indirimi bekliyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Merkez Bankası'nın yıl içinde 400 baz puan faiz indirimi (yüzde 4) yapacağı öngörüsünde bulundu. Ancak önümüzdeki aylarda böyle bir manevra alanının olmadığını da ekledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yarın toplanıyor. Toplantıda yüzde 24 olan politika faizinde bir indirime gidilmesi beklenmiyor.

Fitch Ratings  Inc.'in iştiraki Fitch Solutions Group Ltd.'nin (FSG) makro araştırma biriminin raporunda, Merkez Bankası'nın para politikasına ilişkin değerlendirmede bulunuldu. Merkez Bankası'nın (MB) gelecek aylarda yabancı fon girişi ihtiyacı ve yurt içi mudilere yönelik TL'yi cazip kılmak için politika faizinin gevşetilmesi yönünde alanı bulunmadığı belirtilen değerlendirmeye göre kurum, yine de 2019 yılında politika faizinde 400 baz puan faiz indirimi bekliyor. Ancak bunun hemen önümüzdeki aylarda olmayacağı da belirtiliyor.

Fitch'in haftalık raporunda Merkez Bankası'na ilişkin şu tespitler yer aldı:

- Yabancı yatırımcılardan para girişini özendirmeye gerek duyduğu ve lokal tasarruf sahipleri için TL'nin çekiciliğini artırmaya gerek duyduğu göz önüne alındığında MB'nin önümüzdeki aylarda politika faizini gevşetecek alanı pek yok.

- İstanbul'da muhalefetin kazandığı seçimlerin sonuçlarına itirazların devam etmesi siyasi belirsizliğin daha da artmasına yol açtı.

- Döviz rezervlerinin gerilediği ve ekonominin iyi yönetilmediği kaygıları TL'nin seçimler öncesi ve sonrası (öncekilere kıyasla) daha sert değer kaybetmesine yol açtı.

- Ekonomideki bozulma ve enflasyon baskılarının azaldığı göz önüne alındığında şu anda yüzde 24'te olan politika faizinin bu yıl 400 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyoruz.

- Ancak TL'deki zayıflık ve yurt dışından sağlanan fonlamadaki kırılganlık büyük ihtimalle MB'nin para politikasını gevşetmesini daha uzun bir süre ertelemesine yol açacak.

- Çekirdek enflasyon hedeften oldukça uzak olmaya devam ediyor; MB, baz etkisi yılın ikinci yarısında enflasyonda düşüş yaratana kadar faiz indirmeye isteksiz olabilir.

(REUTERS)