İşsizlik Sigortası Fonu gelir oranı artırıldı

İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinde yeni düzenlemeye gidildi.  Fonun bir önceki yıl prim gelirleri oranı, 2019 ve 2020 yılları için yüzde 30'dan yüzde 50'ye çıkarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İşsizlik Sigortası primlerinin 'iş gücünün istihdam edilebilirlik' oranlarını artırmak amacıyla kullanımı için yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinin, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun 48'inci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen amaçlar için kullanılacak oranının artırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle, İşsiz Sigortası Fonu'ndaki yaklaşık 130 milyar doların, iş gücünü artırmak gerekçesiyle şirketlere aktarılmasının da önü açıldı.

Buna göre, söz konusu kanunda yüzde 30 olarak belirlenen İşsizlik Sigortası Fonu ,bir önceki yıl prim gelirleri oranının 2019 ve 2020 yılları için yüzde 50'ye çıkarılması kararlaştırıldı.

NEREDE KULLANILACAK?

İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinin; iş gücünün istihdam edilebilirliğini artırmak, çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak ve teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenlerin başka alanlara yönlendirilmesini sağlamak, istihdamı artırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak, işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetleri temin etmek, iş gücü piyasası araştırma ve planlama çalışmaları yapmak ve fondan ödenmek üzere vize edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanlar ile bunlardan ilgili mevzuatına göre kurum kadrolarına atanan ve kurumda çalışmaya devam eden personelin mali ve sosyal haklarına ilişkin ödemeleri gerçekleştirmek amacıyla kullanılması öngörülüyor.

Bugün itibariyle yürürlüğe giren kararın hükümlerini, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yürütecek.

İŞSİZLERİN KÜÇÜK BÖLÜMÜ YARARLANABİLİYOR

TÜİK'ın açıkladığı son resmi verilere 3 milyon 670 bin resmi işsiz bulunuyor. Ancak bunlardan sadece yaklaşık 400 bini işsizlik maaşı alabiliyor. Çünkü işsizlik maaşı alabilmek için toplam en az 600 gün prim ödemesi ve son 120 günün kesintisiz ödenmiş olması şartı isteniyor. Ayrıca prim ödeme periyotlarının (600 gün prim için 120 gün) ve miktarlarının (brüt maaşın yüzde 40'ı, asgari maaşın yüzde 80'i ile sınırlandırılmış) da işsizlik maaşını asgari ücretin altında tutuyor.

(HABER MERKEZİ)