HDP Eşbaşkanı Temelli, TÜSİAD Başkanı Bilecik'le görüştü

HDP Eşbaşkanı Temelli, TÜSİAD'ı ziyaret etti. TÜİSAD Başkanı Erol Bilecik ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Temelli, görüşme sonrası açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, TÜSİAD'ı (Türk Sanayici ve İşadamları Derneği) ziyaret etti. Temelli'ye, ziyaret sırasında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan ve HDP Siirt Milletvekili Adayı Meral Danış Beştaş, eşlik etti.

TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya gelen heyet, görüşme sonrasında TÜİSAD Başkanı Erol Bilecik ile birlikte kısa bir açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, şunları söyledi: "Bu nazik davet için Sayın Başkana teşekkür ediyoruz. Bu olanak sayesinde programımızı kendileriyle paylaştık. Ağırlıklı olarak programımız iki temele dayanıyor. Biri demokrasi programımız, diğeri iktisadi programımız. Ayrıntılı bir şekilde anlatma olanağı bulduk."

'TÜRKİYE DEMOKRASİ SORUNUNU ÇÖZERSE TÜM SORUNLARINI ÇÖZER'

Temelli, şöyle devam etti: "Özellikle vurgu yapmak istediğimiz şey demokrasi sorunuydu. Türkiye bu sorunu hızla aşmak zorundadır. 24 Haziran bu açıdan kritik bir öneme sahiptir. Türkiye demokrasi sorununu çözerse diğer bütün sorunların çözümü için de önemli bir adım atılabilecektir. Yerel demokrasi ile güçlendirilmiş bir parlamenter sistem, evrensel hukukun normlarıyla insan haklarından taviz vermez anlayışla; bir kuvvetler ayrılığı ve eşit yurttaşlık temelinde bir demokratik anayasa sürecini yeniden başlatabiliriz. Türkiye’deki tüm kesimler bu sürece katılabilir. Böylece Türkiye’nin önündeki en önemli baraj sorunu, demokrasi barajını da hep birlikte aşabiliriz. Bu görüşlerimizi paylaştık.

'GELİR DAĞILIMI VE VERGİ ADALETSİZLİĞİ VAR'

"Tabi Türkiye büyük bir iktisadi kriz içinde" diyen Temelli, şunları dile getirdi: "Belirsizlik, risk artıyor. Demokrasi, politik riskin ortadan kalkması açısından da önem taşıyor. Politik riskin ortadan kalktığı bir ortamda iktisadi sorunların aşılması konusunda önemli adımlar atılacaktır. Bir gelir dağılımı adaletsizliği, vergi adaletsizliği var. Çok ciddi bir büyüme sorunu var. Hiçbir hayra dokunmayan yüksek büyümelere ulaşıyoruz ama büyüdükçe yoksullaşıyoruz. Bütün bu sorunları aşabilmek için Türkiye’nin ortak akılda buluşma zamanı gelmiştir. Demokratik bir anayasa yaratma ortaklaşma açısından büyük önem taşımaktadır. İnanıyorum ki, 24 Haziran’da Türkiye tercihini demokrasiden yana yapacak ve bu sorunları çözme konusunda önemli bir iradeyi açığa çıkaracaktır." (HABER MERKEZİ)