Dolarda yeni rekor

Bu sabah 3.18'in altında işlem gören dolar yeniden fırladı... Öğleye doğru 3.1840 seviyesine işlem görmeye başladı. Piyasalar tedirgin.

DUVAR – Dolar/TL kuru artan iç siyasi tansiyonla dün geç saatlerde 3.18’e kadar yükselerek tarihi zirvesini yeniledi.

Dün mesai saatlerinde 3.1745’e kadar yükselerek tarihi zirvesini gören dolar/TL gece saatlerinde ise illikit piyasada 3.18’i test etti. Kur bu sabah ise saat 08.43’te 3.1707/3.1740 seviyesinde işlem gördü.

Bankacılar, HDP’li vekillerin tutuklanması sonrası hız kazanan TL’deki değer kaybı ve gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma sürecinin kısa vadede son bulacağına ilişkin endişe taşıdıklarını aktarıyor. Piyasalarda ABD seçimleri yakından takip edilirken iç piyasada ise Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi verileri yakından izleniyor.

İKİ FARKLI SENARYO

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay, şu değerlendirmeyi yaptı: “Son anket sonuçları şaşırmaz ise ve Amerika yeniden Demokratlara yetki verirse, küresel piyasalarda kısmi rahatlama ile Türk Lirasında baskı azalır. Artan yıl sonu FED faiz artırım beklentisi ise sonraki aşamada ki fiyatlama olacaktır. Bu senaryoda Dolar/TL paritesinin 3,11 seviyelerine doğru geri çekileceğini tahmin ediyoruz. Bu harekette TL-euro karşısında daha iyi performans gösterebilir. Karşı senaryoda Cumhuriyetçilerin zaferi daha fazla belirsizlik içerdiğinden, zayıflayan Dolar endeksine rağmen gelişen ülke para birimlerinin de değer kaybedeceğini düşünüyoruz. İkinci senaryo, Dolar/TL paritesini 3,23-3,25 bandına taşırken, Euro/TL paritesindeki yükseliş aşırıya kaçabilir. İlk fiyatlamalar ardından Dolar/TL ‘sının 3,20 üzerinde kalıcı olmayacağını ve her iki senaryoda da denge seviyesinin 3,15 civarında olacağını bekleyebiliriz.”

HDP’NİN MECLİS KARARI

Genel seçimlerde 5 milyonun üzerinde oy alan HDP’nin aralarında eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu bazı vekilleri tutuklandı. HDP tutuklamaların ardından TBMM çalışmalarını durdurduğunu açıklarken HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik” dedi.

HDP’nin TBMM çalışmalarını durdurması teknik olarak bir ara seçim ihtimalini de gündeme getirebilecek olması ise piyasalarda bir başka endişe kaynağı olarak dikkat çekiyor.Vekillerin bir ay içinde beş kez TBMM Genel Kurul çalışmalarına mazeretsiz katılmaması durumunda Genel Kurul’da ilgili kişi için vekilliğinin düşüp düşmemesi konusunda oylama yapılabiliyor.

Ancak şimdiye kadar Cumhuriyet tarihinde bu yola hiç başvurulmadı. Parlamento’da 28 vekilin vekilliğin bu yolla düşmesi durumunda o seçim bölgesinde ara seçim yapılması gerekiyor.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanış yüzde 10.38 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.48 oldu. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde dün spot kapanış yüzde 9.42 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.60 seviyesindeydi.

BORSA YATAY BAŞLADI

Borsa İstanbul güne yatay başladı. BIST 100 endeksi güne 35 puanlık düşüşle 75 bin 646 puandan başladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,05 oranında değer kaybetti.