Radarın kalkmasına en çok sevinen il!

Sadece Ordu'da yarım milyon araca ceza kesilen TEDES uygulaması kaldırıldı, sürücüler sevinçli. Peki ceza yiyenlere ne olacak?

 

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kaldırıldı. TEDES’i tuzak radar olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, elektronik radar sistem uygulamasının kaldırıldığını şu sözlerle açıklamıştı: “Yol güzergahlarında 2013’de daha az kaza olsun, denetimi elektronik olsun diye kurulan bu sistemin belki de yanlış yorumlanmasıyla vatandaşlarımız sıkıntı çekmektedir, bunun bilincindeyiz. Radar uygulamalarının ve bir takım elektronik denetimlerin özellikle ağır bir ceza ile karşı karşıya bıraktığı vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum ki hükümetimiz yeni bir düzenleme yapmış, bugün de Maliye Bakanlığıyla, Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüz arasında 10 gün içerisinde yürürlüğe girebilecek bir protokol imzalamıştır. Öyle tuzak radar uygulaması, elektronik radar uygulaması artık sona ermiştir. 500 metre öncesinden uygulamayı vatandaşa giydiren, öyle istedikleri yere elektronik radar koyulabilecek bir anlayışı ortaya kaldırabilecek yönetmeliği veya üst üste cezaları gerçekleştirebilecek yönetmeliği düzeltecek bir anlayış getirdik, yani her 300 metrede bir, 1 kilometrede bir ceza anlayışı bitmiştir. Bu konuda tabii ki vatandaşlarımızın bizim ortaya koyduğumuz bu sürece karşı daha dikkatli olmaları gerekmekte, aynı yerden giderken üst üste kesilen cezalarla ilgili fiil tek fiildir. 10 kilometreden sonra yine aynı şey olursa o zaman yeni bir değerlendirme yapılabilir.”

YASAĞA ŞARKILAR BİLE YAPILDI

Pilot il olarak seçilen Ordu’da 18 Kasım 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan TEDES, sırasıyla Tekirdağ Çorlu, Uşak’ın Banaz, Çorum’un Osmancık ilçeleri ile Gaziantep, Kayseri, Edirne ve Bilecik’te uygulandı. Bu uygulamada mağdur olan illerin başında Ordu geliyor. Ordu’daki TEDES sistemi Ünye girişinden başlayarak kurulan 9 kule radar cihazı, 11 araç plaka tanıma sistemi, ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit ediyor. Uygulandığı bölgelerde halkın yoğun tepkisine yol açan, ilk pilot il olan Ordu’da sadece 10 ayda yarım milyon araca ceza kesildiği için hakkında şarkılar bile yapılan uygulamanın kaldırılması bölgede sevinç yarattı.

Yasağın kalkmasına sevinen sürücüler şimdi de paralarını geri alabilmek umudunda.