4 yeni vergi geliyor: Yüzde 5 zam kapıda

Maliye Bakanlığı, elektronik ödeme, POS hizmeti ve para transferi gibi işlemlere yüzde 5 oranında vergi getirmeye hazırlanıyor. Bu vergiler büyük oranda tüketiciye yansıyacak.

DUVAR- Maliye Bakanlığı, dört yeni vergi getirmeye hazırlanıyor. Yakın bir zamanda yayınlanacak tebliğle uyulamaya konulacak vergi tüketiciye zam olarak yansıyacak nitelikte.

Habertürk gazetesinden Ahmet Kıvanç’ın haberine göre Maliye Bakanlığı hazırladığı tebliğde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yetkilendirilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının gerçekleştirdiği hizmetler bankerlik kapsamında aldı. Artık bu kurumların yürüttüğü hizmetler Banka Sigorta Muamele Vergisi’ne (BSMV) tabi olacak.

KOMİSYON VE İŞLEM ÜCRETİ VERGİLENDİRİLECEK

Bu uygulamayla elektronik para ve ödeme kuruluşları tarafından ödeme hizmeti kullanıcısına verilen hizmet nedeniyle tahsil edilen komisyon, ücret gibi tutarların tamamı vergilendirilecek. Komisyon tutarının bir kısmının yurtdışında veya yurtiçinde yerleşik bir kuruluşa aktarılması vergilendirme açısından fark etmeyecek.

Tebliğ kapsamında yüzde 5 oranında BSMV alınacak işlemler şöyle:

SANAL POS: Bir kişi internet üzerinden örneğin 200 TL tutarında mal aldığında, sanal POS hizmeti veren ödeme kuruluşu da anlaşmalı mağazadan 10-20 TL komisyon alıyor. Ödeme kuruluşu, artık bu komisyon üzerinden vergi ödeyecek.

ELEKTRONİK PARA İHRACI: Elektronik para kuruluşunun, internet üzerinden yapılan alışveriş karşılığı aldığı komisyonun yüzde 5’i üzerinden vergilendirme yapılacak.

PARA HAVALESİ: Ödeme kuruluşları artık yurtdışına havale işlemleri de gerçekleştiriyor. Havale hizmetinin karşılığı alınan komisyon tutarı üzerinden BSMV hesaplanacak.

MOBİL ÖDEME HİZMETİ: Cep telefonu, internet gibi elektronik haberleşme araçlarından mobil ödeme yapılırken, bu işleme aracılık yapan ödeme kuruluşlarına da para ödeniyor. Ödeme kuruluşları, bu işlemlerden aldıkları komisyonun yüzde 5’ini vergi olarak ödeyecek.