Merkez'den bankalara likidite desteği

Merkez Bankası TL zorunlu karşılıklarını 0.50 puan indirdi. Merkez'in bu kararı bankaları likidite açısından rahatlatırken, bir sonraki toplantıda faiz indirimi ihtimalini zayıflattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Merkez Bankası TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 0.50 puan indirirken, rezerv opsiyonu katsayılarını bazı dilimlerde 0.1 puan artırdı.

Bankalara ek likidite yaratıp, maliyetlerini indirmeye dönük kararın ardından, Borsa İstanbul'da bankacılık hisselerindeki artış hız kazandı.

Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türk Lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkânının ilk iki diliminde katsayılar 0.1 puan artırılmıştır" denildi.

PİYASAYA PARA DOPİNGİ

Açıklamada rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde söz konusu değişiklikler ile finansal sisteme yaklaşık 1.1 milyar lira ve 600 milyon dolar ilave likidite sağlanmış olacağı belirtildi.

Merkez Bankası'nın kararı öncesinde yüzde 0.5-0.7 dolayında artıda olan bankacılık hisselerindeki ortalama artış yüzde 1.75'e kadar yükseldi.

DOLARI NASIL ETKİLEDİ?

Merkez Bankası'nın piyasalara likidite desteği, bankaların elini rahatlatırken, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra doları en düşük seviyeye çekti. Dolar saat 16.00 itibariyle serbest piyasada 2.978 liradan işlem gördü. Gram altın 128 lira gelirken, çeyrek altın 210 liradan satılıyor.

(HABER MERKEZİ-DHA)