Almanya'nın silah ihracatı yüzyılın zirvesinde

Almanya'nın silah ihracatı 2015'te iki kat artarak, 21. yüzyılın en yüksek seviyesine çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 2015 Silah ihracat Raporu’na göre, Almanya’nın silah ihracatı bu yüzyıl içindeki en yüksek seviyeye çıktı.

Deutsche Welle Türkçe'nin Welt am Sonntag gazetesinden aktardığına göre, Almanya'nın silah ihracatı geçen yıl iki katına çıktı.

Haberde, “2015 yılında savunma araçları ihracatı için verilen lisansların tutarı 7 milyar 86 milyon euro tutarındaydı" ifadeleri kullanıldı. Haberin kaynağı olarak ise Federal Ekonomi Bakanlığı'nın 2015 Silah İhracatı Raporu gösterildi. Raporun çarşamba günü Bakanlar Kurulu‘nda onaylanması bekleniyor.

Silah ihracatı böylece bu yüzyıl içinde en yüksek seviyeye çıktı. Federal hükümet, 2015 yılında 100 başvuruyu ise reddetti. 12 bin 687 başvuruya lisans verildi. 2014 yılına kıyasla 2015'te 597 adet daha fazla lisans başvurusu kabul edildi.

NEDEN ARTTI?

Alman Ekonomi Bakanlığı, yaklaşık 180 sayfalık raporda ihracat oranındaki bu artış için bazı özel faktörleri de sıralıyor.

Örneğin geçen yıl İngiltere'ye 1 milyar 100 milyon tutarında dört adet tanker uçağının satışı için lisans verildiği kaydedildi. Raporda, “bu tür teslimatların sorunsuz olduğu çünkü Avrupa tarafından onaylanmış savunma politikalarının güçlendirilmesi ve Almanya'nın haklı güvenlik çıkarlarının korunmasına yaradığı” belirtildi.

Raporda, Katar'a 1 milyar 600 milyon euro tutarında cephaneyle birlikte ana muharebe tankları ve motorlu obüs ihracatına da atıfta bulunuldu. Katar IŞİD'in finansörleri arasında olmakla suçlanıyor. Raporda, bu ihracatlar için daha 2013 yılında dönemin koalisyon hükümeti tarafından (CDU/CSU/FDP) lisans verildiği vurgulandı.

Haberin tamamı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR