ECOWAS'tan Nijer kararı: Ülkelere ihtiyat kuvvetlerini hazır hale getirme ve konuşlandırma talimatı

Daha önce darbe yaşanan Nijer'e askeri harekat planı hazırlandığını açıklayan ECOWAS, üye ülkelere ihtiyat kuvvetlerini hazır hale getirme ve konuşlandırma talimatı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) askeri darbe yapılan Nijer'de, "anayasal düzenin tesis edilmesi" için ECOWAS İhtiyat Kuvvetleri'ni devreye sokuyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Nijerya'nın başkenti Abuja'da, Nijer'deki darbe gündemiyle düzenlenen ECOWAS zirvesi sona erdi.

Zirvede alınan karar göre, ECOWAS, Nijer'de "anayasal düzenin tesisi" için üye ülkelerin savunma bakanlarına, ihtiyat kuvvetlerini hazır hale getirme ve konuşlandırma talimatı verdi.

İhtiyat kuvvetlerinin tam olarak nerede konuşlandırılacağı bilgisi ise paylaşılmadı.

2003'te Fildişi Sahili ve Liberya, 2012'de Gine Bissau ve 2013'te Mali'ye barış gücü olarak giren ve istikrarı sağlamaya çalışan ECOWAS'ın ihtiyat kuvvetleri, kriz zamanlarında üye ülkelerin gönderdiği askerlerden oluşuyor.

ECOWAS kuvvetlerinin herhangi bir ülkeye müdahalede bulunabilmesi için ortak karar alması ya da Afrika Birliğince görevlendirilmesi gerekiyor.

Hazır kuvveti bulunmayan ECOWAS, yaklaşık 2 bin 750 kişilik "görev kuvveti" ve 3 bin 750 kişilik "ana kuvveti" üye ülkelerden toplayabiliyor.

Sivil, polis ve askerlerden oluşan İhtiyat Kuvvetleri'nin Mali, Nijerya ve Gana'da eğitim merkezleri bulunuyor. (HABER MERKEZİ)