CNN: Kongre Türkiye'ye silah satışını sessizce engelliyor

CNN ve Defense News sitesinden iddia: ABD'de dört Kongre üyesi, Trump yönetiminin Türkiye'ye S-400 nedeniyle yaptırım uygulamaması karşısında, Türkiye'ye silah satışını iki yıldır fiilen engelliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de dört Kongre dört üyesinin, Türkiye’yi Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçirmek için Washington'ın Ankara'ya silah satmasını iki seneye yakın süredir engellediği belirtildi. Buna göre, Donald Trump yönetiminin Amerikan yasalarının öngördüğü yaptırımları ertelemesine rağmen,  Kongre’nin dört önemli üyesi tek başlarına veya birlikte hareket ederek Türkiye üzerinde baskı oluşturmak için silah satışlarına engel oldu.

ABD merkezli Defense News ve CNN haber sitelerinin haberlerine göre, henüz kaç silah satışının dondurulduğu hakkında net bir bilgi bulunmuyor ancak F-16 savaş uçaklarının yenilenmesi durduruldu ve Türkiye’nin Pakistan’a satmak üzere anlaştığı ATAK helikopterlerinin Amerikan yapımı motorlarına ihracat izinlerinin verilmedi.

ENGELLEYEN ÜYELER KİM?

Defense News’un Kongre, ABD hükümeti ve ABD’deki savunma endüstrisindeki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, silah satışını engelleyen Kongre üyeleri ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyesi Bob Menendez, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Mike McCaul. Haberde Jim Risch ve Mike McCaul'ün bu iddiayı doğruladığı, Eliot Engel ile Bob Menendez’in konuyla ilgili bir yorumda bulunmadığı aktarıldı.

'İKİ SİYASİ PARTİDE DE ENDİŞE VAR'

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, "Türkiye’nin S-400 alması konusunda hem iki siyasi partide hem de Senato ile Temsilciler Meclisi’nde ciddi endişeler mevcut. Bu konuyla ilgili sorunlar hallolmadığı sürece Türkiye’ye silah satışını destekleyemem ve desteklemeyeceğim" dedi.

'NATO'NUN GÖREVİNE ZARAR VERİYOR'

CNN’e konuşan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Mike McCaul ise "Türkiye’nin S-400 alması kabul edilemez ve bu durum, NATO’nun Rusya’nın saldırganlığını engelleme görevine zarar veriyor. ABD hükümeti, Türkiye’nin bu hareketine karşı kanunen uygulanması gereken yaptırımları yerine getirmelidir. Türkiye, iki ülke arasındaki güvenlik ilişkileri kapsamında ABD’nin güvenini canlandırmak için bu istikrar bozucu hareketten vazgeçmelidir" diye konuştu.

Donald Trump liderliğindeki ABD yönetimi, Rus ordusuyla iş yapan ülkelere yaptırım uygulama imkanı veren Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’na (CAATSA) rağmen şimdiye kadar Türkiye’ye yaptırımdan kaçınmış durumda. Geçtiğimiz aylarda Reuters ajansına konuşan bir Türk üst düzey yetkili ise Ankara’nın korona virüsü salgını nedeniyle S-400’lerin aktivasyonunu ertelemek zorunda kaldığını kaydetti. Sistemin nisan ayında aktive edilmesi planlanıyordu. (DW Türkçe, DIŞ HABERLER)