Epstein davasında yeni tutuklama

ABD'de çocuklar dahil çok sayıda kişiye cinsel istismar suçlamasıyla tutulduğu cezaevinde intihar eden milyarder Jeffrey Epstein'in eski sevgilisi ve arkadaşı Ghislaine Maxwell tutuklandı. Maxwell, Epstein'ın genç kadınlara cinsel tacizde bulunmasına yardımcı olmakla suçlanıyor.

DUVAR – Aralarında reşit olmayan kız çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiye cinsel istismarda bulunmak ve seks amaçlı insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’in arkadaşı Ghislaine Maxwell, FBI tarafından tutuklandı. 1991’de ölen İngiliz medya baronu Robert Maxwell’in kızı Ghislaine Maxwell’in, Epstein ile ilgili suçlamalarla ülkenin doğu kıyısında gözaltına alındığı ve bugün federal mahkemeye çıkartılacağı belirtildi.

Bir dönem Epstein’in sevgilisi olan ve daha sonra, Epstein’ın genç kadınlara cinsel tacizde bulunmasına yardımcı olduğu iddia edilen Maxwell, Epstein’in geçen yıl temmuzda gözaltına alınmasından bu yana kamuoyu önünde görülmüyordu ve yeri bilinmiyordu.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, New York’taki federal savcılar 2002-2005 arasında Epstein’in New York’taki evi ve Florida’daki malikanesinde aralarında 14 yaşındaki kız çocukların da bulunduğu reşit olmayan kişilerle para karşılığı cinsel ilişkiye girdiğine dair suçlamalar içeren bir iddianame hazırlamıştı. Suçlamaları kabul etmeyen Epstein, geçtiğimiz ağustosta Manhattan’da tutulduğu hücrede kendisini öldürmüştü.

Epstein’e 2007’de de benzer suçlamalar yöneltilmişti. Savcılıkla anlaşan ve fuhuş suçlamasını kabul eden Epstein, olası bir müebbet hapis cezası yerine 13 ay hapse mahkum olmuştu. (BBC Türkçe)