Haşdi Şabi'ye bir suikast daha: Kerbela Tugayı Komutanı öldürüldü

ABD'nin Haşdi Şabi'nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis'i öldürmesinden sonra Irak'ta gerilim yükselirken, dikkat çekici bir suikast daha düzenlendi. İran destekli Haşdi Şabi’nin Kerbela Tugayı Komutanı Talb Saidi, dün gece silahlı bir grup tarafından öldürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Haşdi Şabi'nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis'i İranlı General Kasım Süleymani'yle eş zamanlı öldürmesinden dokuz gün sonra, üst düzey bir Haşdi Şabi komutanı daha suikastla öldürüldü. Haşdi Şabi’nin Kerbela Tugayı Komutanı Talb Saidi, Bağdat'ın 100 kilometre güneybatısındaki Kerbela'da uğradığı silahlı saldırıda öldü.

Irak basını, Saidi'nin kimliği belirlenemeyen silahlı bir grubun saldırısına uğradığını yazdı. Saidi suikastına ilişkin fotoğraflar Irak basınında yer alsa da, saldırıya ilişkin resmi açıklama henüz yapılmış değil.

HAŞDİ ŞABİ NEDİR?

İran destekli Haşdi Şabi, IŞİD'in Irak'ta ilerlediği 2014 yılında bir milis grubu olarak kurulmuştu. Çoğunluğu Şiilerden oluşan grup, geçtiğimiz yıl resmen Irak ordusuna bağlanmıştı. 40 farklı milis grubundan oluşan Haşdi Şabi, Suriye'de ordunun IŞİD'le mücadelesine de destek vermişti. Haşdi Şabi bununla birlikte, özellikle Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde çok sayıda insan hakları ihlalinden de sorumlu tutuluyor. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Irak İran Haşdi Şabi