Avusturya Uyum Bakanı Raab: Çocuklar başörtüsü takmaya zorlanmamalı

Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab, "İnanç özgürlüğünü herkes için talep ediyoruz ancak siyasal İslam’a karşı da net bir mücadele yürütmek istiyoruz" dedi. Çocukların başörtüsü takmaya zorlanmaması gerektiğini belirten Raab, "Bir psikolog olarak soruyorum: 12 yaşında bir kız çocuğuna, ‘Sen dişiliğini saklamalısın’ dendiğinde, o nasıl kendine güveni olan bir kadın olabilir?" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avusturya'da Avusturya Halk Partisi (ÖVP) - Yeşiller koalisyon hükümetinde yer alan Uyum Bakanı Susanne Raab bir gazeteye verdiği röportajda, ülkedeki siyasal İslam'a karşı 'sıfır tolerans' içinde olacaklarını ifade etti. Kız çocuklarında başörtüsü yaş sınırının da 14’e çıkarılması planı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Raab, bu konunun, çocukların iyiliğine yönelik olduğu için anayasa ile bağdaşacağını ifade etti.

'KIZ ÇOCUKLARI BAŞÖRTÜSÜNE ZORLANMAMALI'

'Uyum' dışında kadın, kilise ve dini cemaatler konularından da sorumlu olan Bakan Susanne Raab, "İnanç özgürlüğünü herkes için talep ediyoruz ancak siyasal İslam’a karşı da net bir mücadele yürütmek istiyoruz" dedi. Misafir işçi göçü nedeniyle Avusturya’da yaşayan çok sayıda Türkiye ve eski Yugoslavya kökenlinin Müslüman olmasından dolayı, İslam’ın uyum konusunda merkezi bir konu olduğunu belirtti.

Hiçbir çocuğun başörtüsü takmaya zorlanmaması gerektiğini vurgulayan Raab, kız çocuklarına hayatlarının önemli bir döneminde başörtüsü takılarak, kadınlıklarını gizlemek zorunda oldukları öğretisinin aşılanmaya çalışıldığını ifade etti: "Bir psikolog olarak soruyorum: 12 yaşında bir kız çocuğuna, ‘sen dişiliğini saklamalısın’ dendiğinde, o nasıl kendine güveni olan bir kadın olabilir" diye sordu.

Başörtüsünün sadece dini değil siyasi bir duruşu da ortaya koyduğunu savunan Raab, "Kendi bakış açıma göre kızlar hiçbir zaman başörtüsünü gönüllü olarak takmıyor. Buna, ya aile ya da çevre baskısı ile zorlanıyorlar" ifadesini kullandı.

'ŞERİAT GETİRMEK VE DEMOKRATİK SİSTEMİMİZİN ALTINI OYMAK İSTİYORLAR'

Siyasal İslam’ın Avusturya eğitim sisteminde, sosyal medyada ve hatta ülkedeki İslami örgütlerde her zaman gündemde olduğunu dile getiren Raab, Türk kökenli Alman sosyolog ve siyaset danışmanı Kenan Güngör tarafından yayınlanan araştırmanın sonuçlarına da dikkat çekti.

Söz konusu araştırmaya göre, Viyana’da yaşayan Afgan gençlerden yüzde 55’inin İslam’ı, Avusturya yasalarının üstünde gördüğünü ve yüzde 45’inin de devletin zirvesinde İslami bir önder görmek istediğini kaydeden Bakan Raab, "Siyasal İslam şeriatı getirmek ve bizim demokratik sistemimizin altını oymak istiyor. Gençlerin yüzde 45’i de bunu dile getiriyorsa şunu biliyoruz ki ortada gerçek bir sorun var" şeklinde konuştu.

Avusturya İslam Birliği (IGGÖ) ise hükümet programının ülkedeki Müslümanlara karşı "düşmanca bir tavır" ortaya koyan maddeler barındırdığını öne sürdü. (Kaynak: DW Türkçe)